Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Hvězdárna zve na pozorování částečného zatmění Slunce

date_range 09.Čvn, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Nejzajímavější astronomický úkaz roku na naší obloze – částečné zatmění Slunce – budete moci ve čtvrtek 10. června sledovat i na Hvězdárně Vsetín. Pobočka Muzea regionu Valašsko připravuje společné pozorování se zajímavým odborným výkladem. Větším kolektivům doporučuje se objednat předem.

 

Zatmění Slunce, byť jen částečné, je rozhodně nevšední událostí. U nás bylo naposledy pozorovatelné před šesti lety, další možnost pak bude až příští rok na podzim.

 

Program na vsetínské hvězdárně startuje v 11:30 hodin, samotné zatmění bude probíhat od 11:54 do 13:37 hodin. „Maximální fáze nastane v 12:45 hodin, kdy Měsíc zakryje přibližně 13 procent průměru slunečního disku. Celý úkaz se odehraje dostatečně vysoko nad jižním obzorem, takže kvalitní pozorování může zhatit jen zatažená obloha. Pro návštěvníky máme připraveny dalekohledy a také speciální filtry. Pozorovat se budou i sluneční skvrny a další projevy sluneční aktivity. Vše bude doplněno odborným výkladem,“ nastínil jeden z odborných pracovníků Hvězdárny Vsetín Pavel Svozil.

Ilustrační foto: archiv Muzea regionu Valašsko

Muzeum regionu Valašsko, pod jehož správu hvězdárna spadá, upozorňuje, že akci budou provázet opatření nutná k omezení šíření onemocnění COVID 19. Ty, kteří se rozhodnou úkaz sledovat na vlastní pěst, nabádá, aby dbali na ochranu zraku. „U nás na hvězdárně máme dalekohledy uzpůsobeny k pozorování Slunce, pokud se ale na něj podíváte přes běžný dalekohled, hrozí vám vážné poškození očí. Doporučujeme proto úkaz sledovat speciálními brýlemi nebo přes filtry, například svářečská skla. Na dalekohledech je pak použití speciálních filtrů nutností,“ varoval Svozil.

 

Na Hvězdárně Vsetín budete moci zatmění Slunce sledovat kvalitně a hlavně bezpečně. Plné vstupné je 40 Kč, snížené 25 Kč a rodinné 70 Kč. „Při zájmu školních tříd či jiných větších skupin návštěvníků je vhodné si pozorování objednat dopředu,“ dodal Svozil.

 

Pozorování proběhne jen za vhodných podmínek, aktuální informace najdete na www.muzeumvalassko.cz.

 

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA