Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Ilustrátor rozesmátých obrázků z Valašska

date_range 16.Led, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Humorná dějová ilustrace od Mariana Vystrčila

Podle kovaných Valachů, není z Valašska. Podle jiných názorů prý ano. Nebo alespoň tak na hraně. Marian Vystrčil je z Holešova a kreslí již řadu let úžasné postavičky valašských ogarů a cérek.

 

Marian Vystrčil má v něčem podobný osud jako slavnější valašský bard Radoslav Brzobohatý. Oba se narodili na Slovensku a zamilovali se do Valašska. Marian se narodil v Senici v době, kdy se ještě jmenovala Senice nad Myjavou a křestní jméno psal Marián, s dlouhým á. Když se byl před několika lety podívat ve svém rodišti, zjistil, že z nemocnice, kde se narodil, je dnes pizzerie. To je tedy sousto hodné humoristy.

 

Humorné kreslené vtípky Mariana Vystrčila z prostředí Valašska znají především pamětníci humoristického časopisu Vyškeřák, Potmělúch a později rovněž z Našeho Valašska. Například v roce 2017 se Marianovy kresby objevily na bezpečnostním letáku na 36. Valašské rally Valmez, kde humorně doplňovaly texty nehumorné.

Obrázek: Marian Vystrčil

Ilustrace Mariana Vystrčila jsou nesmírně líbivé a pro valašského patriota jedinečné. Pokud si nezadáte kresbu na přání, aby vám Marian nakreslil ženu jako nějakou tyčku á la modelka, tak klasická valašská cérka v jeho podání bude vždycky krev a mléko. Spíš asi mléko. Ogar, to je Valach, jak když bičem práská – chlap s klasickým klobúkem, často s valaškou či nezbytnými demižóny a flaškami slivovice povalujícími se kolem. Humorné ilustrace řeší odvěký problém komu dát přednost – slivovice versus krasavice – a jak to nejraději obojí skloubit. A ještě jeden člen se již dlouhá léta objevuje na všech Marianových ilustracích – hlemýžď neboli šnek. Nikdy nepromluvil, ale vždy je součástí děje. Stal se oficiální značkou humorných ilustrací Mariana Vystrčila.

 

Prozatímním vrcholem pro Mariana byla spolupráce s Radomírem Dolanským, kterému ilustroval dvě humoristické knihy. Valašské humorné povídky psané dialektem nemohlo potkat nic lepšího než ilustrace Mariana Vystrčila. První knihu s názvem Z valašských putýk křtila v Janové v roce 2007 jako kmotra Květoslava Othová, tehdy starostka města Vsetín, kde se autoři setkali poprvé osobně, protože všechny přípravy zajišťoval vydavatel z Ostravy. Druhý díl, Metúdovy vojenské lapályje – Z valašských putýk 2, se křtil v roce 2014 ve vsetínské knihovně a kmotrem byl český reprezentant a paralympionik (dnes reprezentant Slovenska) ve sledge hokeji Erik Fojtík.

 

 

V dnešní době tak oblíbených komiksových knih nebo příběhů na pokračování by mohly být ilustrace Mariana Vystrčila doslova darem z nebes. Osvěžením by se ilustrace zcela určitě staly i pro mnohé tiskoviny nebo různé internetové portály, jak dokazuje kreslený vtípek v titulce tohoto článku. Je nabíledni, že by si valašské postavičky ilustrátora Mariana Vystrčila našly své místo i v reklamách valašských firem, které vlastní majitelé s předvídavostí a především smyslem pro humor. Možná jsou mezi čtenáři lidé, kteří si lámou hlavu nad tím, kde najít originálního ilustrátora pro své záměry. Právě tito žadatelé se můžou obrátit pro zprostředkování kontaktu například na redakci Regionu Valašsko, popřípadě přímo na Mariana Vystrčila na jeho emailové adrese: ilustracevystrcil@seznam.cz.

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi