Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Inkontinenci operují s moderními materiály

date_range 23.Čvc, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Problémy s únikem moči trápí stále více žen. Podle průzkumů je inkontinence častější než astma a deprese, týká se každého osmého člověka. Mnohé ženy se přitom o daném problému ostýchají mluvit a obávají se jej řešit. Ve Vsetínské nemocnici a.s. se v posledních letech oblast urogynekologie úspěšně rozvíjí a pacientkám mohou operatéři pomoci s celou řadou obtíží. Využívají klasické i moderní postupy s využitím implantátů. Na podrobnosti jsme se zeptali primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Jiřího Hlavinky.

Ženám s inkontinencí umí účinně pomoci

Na otázky o spektru používaných metod v urogynekologii, možnostech léčby i době zotavování pacientky, odpovídá primář gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Jiří Hlavinka.

 Inkontinenci operují ve Vsetíně s použitím moderních materiálů (foto archiv nemocnice)

Jaké operační zákroky v oblasti urogynekologie nyní realizujete?
Provádíme kompletní spektrum operací, které řeší jak pokles ženských orgánů (prolaps, descensus), tak neudržení moči (inkontinenci). Nově jsme zavedli operativní řešení poruchy análního svěrače a neudržení stolice. Do spektra operací patří jak klasické výkony (přední plastika dle Barnetta-Macků, zadní plastika dle Stantona s plastikou levatoru, kolposuspense dle Burche, závěs dle Amreicha-Richtera, plastika análního svěrač overlap technikou), tak moderní operace s použitím implantátů (přední a zadní MESH, global repair MESH, promontofixace, TOT a TVT páska). Provádíme i operace při stenóze (zúžení) močové trubice (OTIS urethrotomie a dilatace urethry) a diagnostické cystoskopie v rámci uvedených výkonů.            
     
Které pacientky je podstupují nejčastěji?
Pokles ženských orgánů a neudržení moči se vyskytují v celém věkovém spektru pacientek. Je pravdou, že inkontinenci řešíme častěji u mladších – aktivních žen, kterým vadí při fyzické činnosti či sportu. Pokles orgánů bývá častější u starších pacientek.

Jedná se o klasické či laparoskopické operace?
U každé pacientky volíme operační výkon individuálně, přesně podle typu dané poruchy. Před každým výkonem je nutné podrobné urogynekologické vyšetření včetně ultrazvuku a urodynamického vyšetření. Na základě všech vyšetření pak volíme nejvhodnější postup.
Pokud je to vhodné volíme vaginální, břišní či kombinovaný, laparoskopicko-vaginální přístup k operaci. Důležité je hlavně správně určit, o jaký typ poruchy se jedná a tím
i přesně zacílit léčbu a typ operačního výkonu.

Jaké jsou výhody moderních materiálů, které používáte?
Je to především trvanlivost zákroku. Při starších technikách operací bylo velké riziko návratu obtíží (až 40% recidivy do 3 let), které u moderních materiálů a moderních postupů prakticky nevídáme.

Jak dlouho se žena zotavuje?
Záleží na typu výkonu. Při operaci inkontinence s použitím pásky je hospitalizace zpravidla 4 až 5 dní, důležité je klidové období, kdy páska „vrůstá". To trvá jeden až dva měsíce, během nichž musí žena dodržet režim bez zátěže. Při větších výkonech je hospitalizace do sedmi dní a následné klidové období je shodné, jeden až dva měsíce. Doživotně pak musí žena respektovat omezení zátěže břemeny maximálně do deseti kilogramů.

Přicházejí pacientky ze Vsetínska, nebo i ze vzdálenějších oblastí?
Maximum pacientek je z naší spádové oblasti, přijíždějí však i z jiných částí republiky a máme také pacientky již operované s různým stupněm úspěšnosti v jiných nemocnicích.

Lenka Plačková

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA