Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jablečná slavnost proběhne v Hostětíně již po dvacáté

date_range 20.Zář, 2023 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Jablková Janička

Letošní Jablečná slavnost se koná v Hostětíně již po dvacáté a opět láká návštěvníky na mix chutí, barev, zážitků a nových zkušeností. Neděle 24. září 2023 bude provoněná jablečnými moučníky a čerstvým moštem. Jarmark s ukázkami řemesel, netradiční hry pro děti, hudba i osvětový a vzdělávací program – to je to, co je s hostětínskou oslavou podzimu spojeno a proč se do této malebné bělokarpatské vesnice lidé rádi vracejí.

 

Na návsi proběhne stejně jako každý rok tradiční jarmark regionálních výrobců a po celé odpoledne bude hrát cimbálová muzika. Prodejní výstava více než 50 druhů jablečných moučníků od místních hospodyněk a cukrářek z Fér Kaffé Veronica potěší a inspiruje.  Čerstvě vylisovaný jablečný mošt z Moštárny Hostětín je ikonickou součástí Jablečné slavnosti.

 

Kromě zábavy a dobrého občerstvení (tradičního i vegetariánského) oceňují hosté i osvětový program akce. Ten jim letos přinese inspiraci a návody k úsporám energie nebo jak na bezodpadovou domácnost (zero waste) a také projížďky v elektromobilech.

 

„Pro návštěvníky jsme připravili několik typů komentovaných prohlídek a exkurzí – přírodní zahradou, moštárnou a po hostětínských projektech udržitelné infrastruktury v obci. V rámci té poslední můžete navštívit nově zmodernizovanou obecní kořenovou čističku odpadních vod. Je založena na přírodních procesech odstraňování organického znečištění podle současných poznatků a zkušeností a není tak náročná na spotřebu elektřiny,” popisuje jeden z bodů programu Radim Machů z Moštárny.

 

 

Jak na pěstování ovocných stromů, kterou odrůdu kam zasadit a jak se o ni starat – to je jen pár otázek, které kladou návštěvníci a pěstitelé a na které dostanou odbornou odpověď a radu. Jelikož podpora a záchrana krajových odrůd ovoce je jedním z poslání činnosti pořadatelů, patří ovocnářská poradna Standy Bočka k oblíbené zastávce návštěvníků. A to doslova – tato poradna má své pravidelné stanoviště v autobusové zastávce v centru obce.

 

Velkou pozornost věnují organizátoři dětem

 

Velkou pozornost věnují organizátoři dětem. V přírodní zahradě Centra Veronica je čeká badatelská stezka poznávání přírody, letos na téma “Hmyzí říše” o zvláštních, zajímavých a neobyčejných schopnostech hmyzu, jejichž výkony můžeme přirovnat k iluzinostům, akrobatů, žonglérům či vzpěračům. Lákadlem jsou i řemeslné dílničky, vaření na ohni a ruční moštování jablek. Starší děti pak mohou zažít adrenalin při lezení na adrenalinovou věž, překonávání překážek vyzkouší při bungee-runningu.

 

Bonus za to, když necháte auto doma

 

Jablečná je ukázkou environmentálně udržitelné akce. Snahou organizátorů je, aby byla bezodpadová, a pokud necháte auto doma a dopravíte se vlakem nebo na kole, čeká vaši rodinu velmi zajímavý bonus v podobě stokorunové poukázky na občerstvení.

 

Akci pořádají Ekologický institut Veronica, spolek Tradice Bílých Karpat, Moštárna Hostětín, s podporou Obce Hostětín.

 

 

AKCE V KOSTCE :

Název: Jablečná slavnost 2023

Datum: 24. září, neděle

Místo: Hostětín (náves, výletiště, moštárna, zahrada ekocentra, obecní úřad místa exkurzí jako čistička odpadních vod nebo obecní kotelna)

Čas: 11.00 – 17.00 hodin

Doprava: Vlakem, na kole. Průjezd Hostětínem po dobu slavnosti uzavřen. Poděkování za příjezd vlakem či na kole – poukázka na občerstvení 100 Kč k rodinnému vstupnému.

Vstupné: 150 Kč dospělí, 60 Kč děti, 350 Kč rodinné (250 Kč zvýhodněné rodinné, při příjezdu bez auta poukázka na 100 Kč na občerstvení)

Pořadatelé: Ekologický institut Veronica, spolek Tradice Bílých Karpat, Moštárna Hostětín, s podporou Obce Hostětín

 

Program: 

+ jablečné soutěže pro dospělé

+ módní přehlídka s ukázkou udržitelné módy

+ CM Cyril

+ vystoupení písničkáře Standy Hyráka, žáků ZUŠ Slavičín a Bojkovice

+ ukázka výuky valašských tanců, paraagility

+ SWAP oděvů a pokojových rostlin (3ks)

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA