Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jak je to s vrácením řidičského průkazu

date_range 23.Bře, 2016 featured_play_list Aktuality

 

Ve věcech vracení řidičského průkazu po uděleném zákazu řízení panuje mezi řidiči řada omylů. Jak postupovat při žádosti o vrácení řidičského průkazu, který byl odebrán za spáchaný dopravní přestupek, podle legislativy platné od počátku roku 2016?

Řada řidičů se mnohdy proviní při řízení motorových vozidel v silničním provozu takovým způsobem, že je jim za přestupek nebo trestný čin tzv. odebrán řidičský průkaz z důvodu uložení zákazu řízení motorových vozidel. Dopravní přestupky ve správním řízení řeší příslušné odbory měst s rozšířenou působností, a to podle místa spáchání přestupku: dopravní přestupek spáchaný například v Přerově řeší příslušný odbor (správní úřad) městského úřadu v Přerově. Správní úřad může – podle druhu spáchaného přestupku – udělit trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel až na dobu 24 měsíců. (Dobu zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel delší než 24 měsíců může udělit příslušný soud).

 Ilustrační foto PČR

V každém rozhodnutí, které ukládá zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, je provinilý řidič v závěru upozorněn (pokud mu již řidičský průkaz nebyl zadržen na místě přestupku zasahujícími policisty) na povinnost odevzdat do pěti pracovních dnů od nabytí právní moci rozhodnutí svůj řidičský průkaz na odboru dopravy v místě svého trvalého bydliště. Navíc je toto řidičské oprávnění následně blokováno v centrálním registru řidičů. (Řidičské oprávnění opravňuje držitele k řízení příslušných skupin či podskupin motorových vozidel; řidičský průkaz je dle zákona veřejná listina, která osvědčuje udělení řidičského oprávnění k řízení příslušných skupin nebo podskupin motorových vozidel.)

Pokud přijdu o „řidičák", jak mám postupovat dále? Neřídit. V případě silniční kontroly by to totiž mělo soudní dohru. A je nutno zdůraznit, že policisté při silniční kontrole tuto okolnost na místě zjistí dotazem do centrálního registru řidičů, ikdyž se řidič prokáže řidičským průkazem, který neodevzdal, ačkoli tuto povinnost měl.

Po uplynutí poloviny doby zákazu činnosti může každý požádat o prominutí zbytku doby zákazu. Obecně platí, že žádám na tom správním úřadě nebo soudu, který zákaz činnosti uložil. Po zvážení všech okolností správní úřad (nebo soud) může, ale i nemusí žádosti vyhovět. Pokud vyhoví a mám v rukou rozhodnutí o prominutí zbytku trestu s nabytím právní moci, musím požádat o vrácení svého řidičského oprávnění příslušný odbor dopravy podle místa svého bydliště.

A musím požádat i v tom případě, kdy zákaz činnosti uplynul. Když řidič v domnění, že mu trest uplynul a že na vyzvednutí řidičského průkazu je času dost, řídí motorové vozidlo, dopouští se přestupku proti ustanovení zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. V případě silniční kontroly ze strany policie a následného správního řízení mu bude uložen trest pokuty ve výši 25-50.000 Kč a k tomu i zákaz činnosti v řízení motorových vozidel v délce jeden až dva roky. Tento trest čeká i na ty řidiče, kteří při projednávání minulého přestupku záměrně řidičský průkaz neodevzdali nebo nahlásili tzv. ztrátu a kteří řídí motorové vozidlo. Zkrátka: jednou zablokovaný řidičský průkaz je nutno na příslušném odboru dopravy „odblokovat". Stačí jen vyplnit krátkou žádost o vrácení řidičského oprávnění na příslušném odboru dopravy.

Pokud od právní moci rozhodnutí o zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel do doby nabytí právní moci rozhodnutí o vrácení řidičského oprávnění neuplynula lhůta jednoho roku, je nutno: předložit odboru dopravy kladný posudek obvodního lékaře o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel (lékař musí být seznámen s psychologickým posudkem) a dále psychologický posudek od dopravního psychologa.

 Ilustrační foto PČR

Uplynula-li lhůta delší než jeden rok, potom je k vrácení řidičského oprávnění nutné splnit následující požadavky: předložit odboru dopravy kladný posudek obvodního/privátního lékaře o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, předložit psychologický posudek od dopravního psychologa a dále předložit odboru dopravy doklad o odborné způsobilosti. Ten lze získat po přezkoušení z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel (v podstatě vykonání závěrečné zkoušky v autoškole), a to na všechny skupiny řidičského oprávnění, které chci vrátit.

Další velkou skupinou řidičů, kterým se odebírá řidičské oprávnění a tím i řidičský průkaz, jsou řidiči vybodovaní 12 body. Pokud řidič dosáhne v bodovém hodnocení 12 bodů, je mu zasláno oznámení o dosažení 12 bodů: po uplynutí pěti pracovních dnů od doručení tohoto upozornění řidič pozbývá řidičské oprávnění na jeden rok a je povinen na příslušný odbor dopravy (dle bydliště) odevzdat i svůj řidičský průkaz. U takto „vybodovaných" řidičů není možné žádat po polovině lhůty o vrácení řidičského oprávnění. Po uplynutí jednoho roku musí řidič požádat o vrácení řidičského oprávnění a zároveň: předložit odboru dopravy kladný posudek obvodního lékaře o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, předložit psychologický posudek od dopravního psychologa a také doklad o odborné způsobilosti (po přezkoušení z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel).

Pro úplnost je nutno říci, že o řidičské oprávnění může řidič přijít i v důsledku zhoršení jeho zdravotního stavu. Zde je rozhodující posudek obvodního lékaře. Pokud se zdravotní stav řidiče po určité době zlepší a obvodní lékař uvede řidiče jako zdravotně způsobilého, je mu řidičské oprávnění příslušným odborem dopravy vráceno. Je-li ale doba neschopnosti řídit motorová vozidla delší než tři roky, pak musí být k žádosti o vrácení řidičského oprávnění přiložen doklad o přezkoušení z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel. (Psychologický posudek v tomto případě není vyžadován.)

Ing. Vladimír Tomaštík, vedoucí odboru dopravy a SH 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA