Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jaké byly skutečné osudy sester Gabry a Málinky?

date_range 13.Úno, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Gabra a Málinka

Jaké byly skutečné osudy „povedených cérek“, sester Gabry a Málinky, vyrůstajících ve Štítné nad Vláří a ve Valašském Meziříčí?

 

Přijďte si poslechnout ve čtvrtek 13. února v 17 hodin v knihovně v Horní Lidči.  Besedovat přijede ing. Jiří Jadrníček ze Stříteže nad Bečvou, který se tomuto tématu hodně věnuje. Po osudech Gabry a Málinky  pátral v regionálních muzeích i pražských archivech, sbíral dostupná data z matrik a katastrálních úřadů a spousty hodin strávil  rozhovory s pamětníky. Podařilo se mu shromáždit na sedmdesát dobových fotografií ze Štítné, Valašského Meziříčí i Zašové, kde rodina také žila.

 

Přijďte se přenést do časů dávno minulých, jste srdečně zváni.

Gabra a Málinka

Gabra a Málinka jsou hlavní postavy šesti knih Amálie Kutinové. Autorka („Málinka“) v nich popisuje své dětství a dospívání po boku starší sestry Gabriely („Gabry“). Obě dívky vyrůstaly ve Štítné nad Vláří a od roku 1909 ve Valašském Meziříčí, kde jako jedny z vůbec prvních dívek v českých zemích navštěvovaly gymnázium (do roku 1907 dívčí gymnázia neexistovala).

 

Gabra, ve skutečnosti Gabriela Tauberová (nar. 28. 2. 1897, zemřela 14. 7. 1981) je starší z dvojice povedených dcérek, veselá, mlsná, nezkrotná, která si ví se vším rady a s ničím si nedělá žádné starosti. Je většinou příčinou průšvihů obou dcer. V dospělosti se provdala za Václava Koláře, který byl ředitelem školy v Praze. Zemřela na návštěvě u spolužačky Žofie Kodlové ve Valašském Meziříčí.

 

Málinka, ve skutečnosti Amálie Tauberová (22. 6. 1898 – 30. 3. 1965) je mladší z obou dcer. Je vnímavá, citlivá, poslušná a bez starší Gabry neudělá ani krok. Po maturitě vystudovala farmacii na Karlově univerzitě v Praze. Proslavila se jako spisovatelka Amálie Kutinová.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi