Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Janová dekorovala svoje aktivní občany

date_range 11.Bře, 2023 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Čestné uznání

Nápad vyznamenávat svoje nejaktivnější občany byl v Janové předložen zastupitelům poprvé cirka před deseti lety. Tehdy se ještě setkal s odmítavým postojem především z obav, že by se proti kladnému rozhodnutí zastupitelů zvedla vlna protestů občanů, proč jsou vyznamenáni zrovna ti a ne tihle.

 

Doba však neustrnula na místě, přišli někteří noví zastupitelé, změnilo se myšlení i postoje a přibližně před půl rokem, ještě za předchozího zastupitelstva, se začalo vážně uvažovat o tom, že by obec opravdu neměla brát dlouhodobé aktivity jednotlivců pro občany obce, ale i ty z okolí, jako samozřejmost. Určitě i proto, že právě v dnešní době se stává téměř zázrakem, když se najdou lidé, kteří z vlastní iniciativy a bez natažené dlaně v očekávání co za to, vytvářejí činnost pro široké spektrum občanů.

 

A právě toto přesvědčení pojal starosta obce Jaroslav Tomanec se současnými zastupiteli. I pro tento účel vznikla stříbrná pamětní medaile se znakem obce. Samozřejmě lze očekávat, že se plíživě anonymním způsobem ozvou závistivci, celkově nesnášenliví lidé a ublížení z řad těch, kteří vždycky jen kritizovali druhé, protože sami nic než ty řeči nedokázali. Ovšem ti, kteří tato ocenění získali jako první, si tuto pozornost opravdu zaslouží a rozhodnutí zastupitelů je lehce obhajitelné.

 

Určitě padnou i názory, že těch, kteří by si takové ocenění zasloužili, zde byla v minulosti již řada. Ano, to je určitě pravda. Ale dříve prostě nebyla vůle a neexistoval záměr a možná ani dostatečná snaha nezapomínat na zásluhy „obyčejných“ lidí v obci. To je určitě špatné, ale nelze přenášet takové argumenty do dnešních dnů a vinit z toho současníky. Prostě iniciativy vznikají během let a některé vzácné lidi to, bohužel, minulo.

 

Janová dekorovala svoje aktivní občany. Foto: Radomír Dolanský

Zastupitelé by chtěli tento záměr samozřejmě uplatňovat i v budoucnu, ale nikoliv způsobem, aby bylo toto ocenění zneváženo snížením jeho zásluhovosti. Přestože se bude asi podobně jako v České republice vždy kolem 28. října diskutovat, proč prezident vyznamenal zrovna toho, koho vyznamenal?

 

Starosta obce Jaroslav Tomanec, využil konání valné hromady TJ Tatran Janová, aby předal pamětní medaile významně a dlouhodobě aktivním osobnostem obce. Stali se jimi:

 

Zdenka Chudějová  – ocenění za rozvoj turistiky v obci Janová. Zdenka Chudějová byla však aktivní už i před rokem 1989. V obci bylo při škole tehdy aktivní SRPŠ (Sdružení přátel školy – pozn. aut.), které pořádalo řadu akcí. V komisi pro práci s dětmi pořádala s ostatními spoluobčany například vyhlášené dětské karnevaly nebo vyhlídkové lety letadlem… Po roce 1989, kdy byly všechny aktivity, jedno jakého zaměření, označovány úderníky nového zřízení za komunistické a špatné, se z aktivního života Zdenka Chudějová stáhla. V roce 2008, kdy odešla do důchodu, kolem sebe začala vytvářet skupinu turistů, která se časem rozrůstala. Akcí se účastnily mnohdy občané všech věkových kategorií, samozřejmě i děti, kteří jinak turistiku nepěstovali. Od vycházek do okolí se přešlo v naučný turismus, kdy turisté navštěvovali valašské řemeslníky a udržovatele valašských tradic. Později přibyly zájezdy po republice a ještě později i do zahraničí. I když Zdenka Chudějová mluví o druhém odchodu do důchodu z této funkce, zatím je mezi turisty v Janové pořád vedoucí silou.

 

 

Stanislav Chuděj – ocenění za celoživotní činnost pro obec. Staňa, skoro jako každý ogar na vesnici, hrál od dětství fotbal a u toho vydržel až do mužů. Za dob předsednictví Josefa Hromady byl rovněž členem výboru kopané. Dlouhá léta a vlastně dodnes je aktivním členem TJ Tatran Janová. Společně s manželkou Zdenkou jsou hybnou silou janovské turistiky. I když šéfkou turistů bývá označována především jeho žena, ta zase tvrdí, že bez pomoci svého muže Stanislava by nic takového nedokázala. Krásná ukázka manželkého koníčka sloužícího mnoha lidem kolem této dvojice.

 

Jaromír Zbranek – ocenění za celoživotní práci pro TJ Tatran Janová. Když se v roce 2022 na valné hromadě začalo poprvé jednat o převodu majetku TJ Tatran Janová na obec, vyprávěl pohnutým hlasem, že vlastně na hřišti vyrůstal od útlého dětství, kdy se sportovní klub jmenoval ještě Sokol Janová. Poté s ostatními spoluobčany, především sportovci, vlastníma rukama stavěli první tělocvičnu, tribunu, celý sportovní areál a i když ho to bolí, souhlasí s převodem, aby toto dílo mnoha janovských rukou a generací nezaniklo. Jarek, mezi svými přezdívaný Marin, byl v první řadě janovským hokejistou, a dokud jej nepotkalo zranění, hrál samozřejmě za Janovou také fotbal. Celých 40 let dělal pro TJ Tatran Janová pokladníka.

 

Bude jen přáním starosty a zastupitelů i všech občanů, kteří dovedou ocenit práci a zásluhy svých kamarádů, aby ocenění v Janové neskončila jen u těchto prvních vlaštovek, doufejme, že nové a dlouhodobé tradice.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA