Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Janová vydala fotokroniku obce

date_range 30.Čvc, 2014 featured_play_list Aktuality

 

Obec Janová slavnostně pokřtila vznik a vydání datového lisovaného CD Fotokronika obce Janová. Kompilace na téměř devíti stech fotografií zachycuje všechny oblasti života obce přibližně od roku 1900 do roku 1992.

Fotokroniku sestavil v průběhu dvou let jako amatérský počin Radomír Dolanský. Samozřejmě s využitím alb řady občanů Janové. Množství fotografií poskytl pro vznik CD janovský patriot Pavel Hromada, který se sbírkou historických fotografií podílel již na vzniku knihy Janová, Naše obec – náš domov. Rozsáhlý archiv poskytl taktéž Robert Dostál a řada dalších občanů.

Fotografie jsou zájemci předkládány ve své „syrové" podobě, tedy bez zásahů dnešní techniky, kdy lze retušovat řadu nedostatků, docílit kvalitnějšího kontrastu apod. Časově nejnáročnější bylo, podle sdělení autora, vytváření legend k jednotlivým fotografiím. Okruhy života obce jsou v jednotlivých složkách, např. Lidé, Společenské akce, Hasiči, Fotbal, Místopis, Sport, apod. Každá fotografie má svoji krátkou popisku, ale v každé složce je legenda, kde jsou u řady fotografií jména osob a rok pořízení. Nikoliv však u všech.

Radomír Dolanský tvrdí, že by zcela určitě v obci našel třeba i dvojnásobné množství zajímavých fotografií. Určitě by také mohlo být popsáno mnohem více osob na fotografiích. Ale největším nepřítelem takové rozsáhlé tvorby je podle autora čas. Fotokronika obce Janová vznikla nejen jako časosběrná kompilace z historie obce, ale taky jako dílo, které má především mladším generacím připomenout, že i malá vesnice může mít svoji velkou historii. Velkou historii pro generace lidí, kteří ji už více než 500 let budují. A něco takového není možné bez pamětníků.

 Křest foto kroniky obce (foto archiv Janová)

Takže, jak bylo zmíněno, fotokronika mohla být určitě rozsáhlejší. Ale jen během dvou let, kdy vznikala, se v Janové rozloučili s řadou pamětníků, kteří mohli dát fotografiím život svými vzpomínkami a zážitky, tedy tím nejvzácnějším, co může předat jen vypravěč. Proto bylo, podle autora, důležitější vydat dílo možná ochuzené o řadu dalších zajímavých fotografií, ale na druhou stranu zase ještě v době, kdy mnozí zastavený čas osobně prožili nebo znali lidi a jejich příběhy z těchto fotografií.

Slavnostní předvedení a křest CD proběhl za účasti mnoha občanů v zaplněném sále místní kavárny. Příjemnou skutečností byla účast snad všech věkových skupin. Všechny přivítal starosta obce Jan Machalec. Pak se ujal slova Radomír Dolanský, který sestavil fotografie a vytvořil za pomoci mnoha občanů Janové jmenné seznamy k fotografiím, aby přítomným předvedl na projekčním plátně, co vše můžou na CD najít. Zmínil taktéž líbivý booklet CD a vyšší kvalitu uchování dat díky technologii lisováním.

Následoval samotný křest CD. Úlohy kmotra se ujal Pavel Hromada, který se řadu let zajímá životem obce Janová, a to nejen z kulturního hlediska. Jako vlastník CD, které vydala ve vlastní režii obec Janová, asistoval křtu starosta obce Jan Machalec. Oba zmínění popřáli CD, aby si našlo cestu mezi občany a pokřtili je valašskou trnkovou vodou. Pak následoval prodej CD. Snad nejkrásnější chvíle nastaly po oficiálním programu, kdy se nad promítanými fotografiemi ozývaly nadšené výkřiky a vracely se vzpomínky na časy dávno minulé.

Zájemci si můžou CD Kronika obce Janová zakoupit na Obecním úřadě Janová za velmi příznivou cenu 100 Kč za kus.

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA