Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jarmek je přehlídkou tradičních řemesel

date_range 27.Lis, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Návrat do starých časů mohou při Valašském mikulášském jarmeku zažít návštěvníci, kteří se nechají unést podívanou na krásu poctivých řemesel. Ty pro ně oživí zlaté ruce hrnčířů, perníkářů, krajkářek, řezbářů, soukeníků, bednářů, kolářů, tkadlen, kovářů a dalších šikovných řemeslníků. Jejich osobité ukázky se stanou ozdobou tradičního trhu lidových a rukodělných produktů, při němž své výrobky nabídne dohromady na 350 prodejců, většinou prvovýrobců.

Kolářské řemeslo                foto archiv Valašských Klobouk

„Je nám ctí, že i letos budeme moci přivítat milé řemeslníky nejrůznějších profesí, kteří se už za ta léta své pravidelné účasti stali tvářemi jarmeku. Návštěvníci je znají, milují jejich vyprávění i řemeslný fortel a vyhledávají je pro nedocenitelnou hodnotu ručně vyráběného zboží," popsala pořadatelka trhu Radka Brtišová. „Ke skutečným klenotům jarmekového trhu vždy patří ukázky strouhání světidel, lámání lnu nebo drhnutí peří, výroba beček, točení na hrnčířském kruhu, pletení slaměných ošatek, tkaní na stavu, šití papučí nebo pečení vánočních oplatků a pánů z kynutého těsta. K dívání toho ale bude samozřejmě daleko víc," dodala.

Jarmek se rok co rok snaží vybrat z přihlášených řemeslníků prvovýrobce, zpracovatele regionálních surovin a reprezentanty tradičních rukodělných postupů. „Dbáme přitom na druhovou pestrost trhu, a tak si lidé i letos budou moci zakoupit včelařské výrobky, perníky, keramiku, košíky, dřevěné, slaměné či skleněné vánoční ozdoby, ručně vyráběné svíčky, kované zboží a mnoho dalšího," prozradila Radka Brtišová.

Tetičky ze souboru Závršan                         foto archiv Valašských Klobouk

Zajímavostí bude letos tematické zaměření trhu na nádvoří podnikatelského centra, který se ubere směrem podpory regionálních producentů. Z části zde totiž budou soustředěny stánky řemeslníků, jejichž výrobky získaly certifikát Pravé valašské. Lákat ale jistě bude i konopná dílna přímo v sále centra, zabíjačka na náměstí, tkaní na stavu v Červeném domě, cukrářská dílna v chalupě U Pekařky, ševcovská dílna v dřevěnici U Pivečků, pečení v peci v dřevěnici na Kosence, ukázky lidových zručností ve Staré radnici, stejně jako kvalitní rukodělné výrobky v kulturním domě, Besedě a jinde.

Podrobný program 24. valašského mikulášského jarmeku ZDE.

Tož dojděte na jarmek!

-tz- 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi