Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jarmek: O veselí se postarají čerti i muzikanti

date_range 20.Lis, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Při Valašském mikulášském jarmeku bývalo odjakživa pěkně veselo a stejná nálada jistě zavládne i letos. Mezi návštěvníky ji svou hudbou, zpěvem a tancem vnesou desítky muzik a souborů z Moravy i Slovenska. A kde zrovna nebude tančit nějaký ten krojovaný mládenec, tam si zaskotačí čertisko se zvonci. Však jich v sobotu 7. prosince bude na jarmeku pobíhat a škádlit lidi víc než šedesát.

„Při jarmeku chceme prezentaci řemesel, lidových tradic a zvyků vždy podpořit i vhodným kulturním programem, který ukazuje folklór moravsko-slovenského pomezí. Hrát a zpívat se bude jak na Masarykově náměstí, tak v historických budovách, v sálech i ve valašských dřevěnicích, zkrátka všude, kde budou moci muzikanti doprovodit bohatý jarmekový program,“ pověděla pořadatelka Hana Tarabusová.

„Přivítáme například soubor Ovčák z Hovězí, Bielu vodu z Púchova, lidovou hudbu Lachovček, soubor Závršan, cimbálové muziky Púčik, Radhošť z Rožnova, Rozmarýn z Újezdce a mnoho dalších,“ přiblížila k pestrému muzikantskému zastoupení. Představí se ale i domácí kapely, muziky, scholy, sbory a soubory, například Klobučánek a Klobučan, Vincúch, Valaška, Dúbravanka, scholička Ovečky či pěvecký sbor gymnázia.

foto archív pořadatelů

Jarmekový program letos odstartuje ve čtvrtek 5. prosince besedou o houslích, houslařství a houslistech s Pavlem Celým, a sice v 16 hodin ve Staré radnici. V 18 hodin bude následovat oficiální slavnostní zahájení Valašského mikulášského jarmeku ve stodole na Kosence při vernisáži výstavy Ochrana přírody, krajiny a výtvarné umění.

Na pátek 6. prosince se už mohou těšit děti i dospělí, protože v den svátku svatého Mikuláše se s ním také poprvé setkají. „Příležitost budou mít od 16:30 hodin při rozsvěcování vánočního stromu města v dolní části Masarykova náměstí. Pak už je sled dalších jarmekových událostí nejen rychlý, ale také velmi nabitý. V 18 hodin bude v Galerii G na gymnáziu zahájena výstava akvarelů Františka Slováka, v 19:30 začne koncert Jiřího Stivína v kostele Povýšení svatého Kříže a od 20 hodin se mohou přijít lidé poveselit s cimbálovou muzikou Klobučan do Vinných sklepů U Františka,“ pozvala Hana Tarabusová.

Čerti z Nedašova    foto archív pořadatelů

Kdo bude chtít z jarmeku stihnout co nejvíce, bude mít teprve v sobotu opravdu naspěch. V 9 hodin bude vytroubeno zahájení a poté už bohatý program zavládne naplno. Vedle řemeslníků, muzikantů, tanečníků a zpěváků budou jistě k nejsledovanějším postavám jarmeku patřit Mikuláš s andělem. „Při obchůzce jim budou dělat doprovod čertovské skupiny ze Štítné, Nedašova, Francovy Lhoty, Valašských Klobouk a tradiční skupina z Kosenky. A kdo se čertů bojí, měl by se mít na pozoru, letos jich bude asi šedesát,“ pověděla předsedkyně Valašského mikulášského jarmeku Pavlína Kolínková.

V neděli 8. prosince sice jarmek na náměstí nehledejte, ale pro předvánoční náladu a inspiraci můžete zajít na Kloboucké adventní trhy do Valašskoklobouckého podnikatelského centra. Od 9 do 16 hodin bude na nádvoří probíhat lidový trh s adventní tématikou a ve 14 a v 16 hodin budou návštěvníci vítáni v sále na divadelním představení Karla Jaromíra Erbena Štědrý večer v podání herců Městského divadla Zlín. V 16:30 se pak s jarmekem rozloučíme v kostele při koncertu dětského pěveckého sboru Comenius z Uherského Brodu.

  Valašský mikulášský jarmek 2013 – program  

Lenka Zvonková 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA