Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jarmekové soutěže podporují předávání tradic

date_range 26.Lis, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Valašský mikulášský jarmek je celý vystavěn na síle tradic a zvyků jižního Valašska. Nedílnou součástí jarmeku a také významným prostředkem zachovávání a předávání tradičních dovedností jsou jarmekové soutěže, které každoročně hledají nejpěknější mikulášský perník, jablíčko, pečeného pána z kynutého těsta, jarmekovou fotografii, nejlepší zelí i starostovskou slivovici. Tato šestice lidových disciplín čeká na soutěživé a šikovné účastníky i letos!

„Srdečně zveme všechny hospodáře a hospodyňky, pekařky, perníkářky, sadaře i amatérské fotografy, aby v našich soutěžích ukázali, že lidé na Valašsku mají k tradicím svých předků velmi blízko. A tak se těšíme na jejich domácí kysané zelí, jablíčka, voňavé pečené pány a malované perníky. A těm, kteří se raději vyjadřují pomocí fotografických snímků, přejeme, ať mají při jarmeku dobré světlo a štěstí na krásné záběry," vzkazují všem zájemcům organizátoři jednotlivých soutěží.

Návštěvníci jarmeku přidělí body perníkům, pánům i zelí (foto archiv pořadatelů)

Specifickou jarmekovou soutěží je určitě ta O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová. „K odbornému posouzení bývá hodnotitelské porotě v posledních letech doručeno vždy kolem pětadvaceti vzorků slivovice z obcí na moravské i slovenské straně hranice. Starostové mohou do soutěže přihlásit slivovici svoji vlastní, obecní, nebo prostě tu nejlepší z jejich obce," přiblížila prestižní klání Eva Sáblíková, členka organizačního výboru.

Komu se letos podařilo doma nakládané kyselé zelí, může se zúčastnit jarmekové soutěže O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka. Vzorek je třeba přinést na Kosenku v týdnu před jarmekem, nejpozději do pátku 6. prosince do 14 hodin. Stejnou uzávěrku mají i soutěže O najpěknější mikulášský perník a O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta. Až tři své soutěžní výrobky však musí pekařky a perníkářky přinášet do budovy TJ Sokol.

Uvedenou trojici soutěží bude stejně jako v minulých letech posuzovat porota nejvzácnější, samotní návštěvníci Valašského mikulášského jarmeku. Na Kosence budou moci v sobotu 7. prosince okoštovat a ohodnotit vzorky kyselého zelí a v sále Sokola pak přidělí body pečeným figurkám z kynutého těsta i perníkovým výrobkům.

Letos se při jarmeku uskuteční už 18. výstava ovoce, kterou doprovází soutěž O nejpěknější jablíčko krajové či starší odrůdy. Zahrádkáři a sadaři mohou dvě či tři svá nejhezčí jablka doručit do středy 4. prosince do KD Klobučan.

Zahrádkáři se na výstavě mohou pochlubit svými jablíčky (foto archiv pořadatelů)

Jedinou výjimkou je soutěž O najpěknější jarmekovú fotku, která se uzavírá až dodatečně, v pátek 31. ledna 2014. Každý, komu se podaří na jarmeku dobrý snímek, ať už půjde o náhodnou momentku, nebo o umělecký záběr, ten se může se svojí fotografií přihlásit na e-mailové adrese jarmek.souteze@seznam.cz.

Vyhodnocení soutěží a předání cen vítězům se uskuteční v úterý 10. prosince od 16 hodin v městském muzeu.

Lenka Zvonková

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA