Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jarmekový program vyzdvihne folklór

date_range 30.Lis, 2016 featured_play_list Aktuality

 

Jubilejní 25. ročník Valašského mikulášského jarmeku chystá pro návštěvníky bohaté kulturní dění. V sobotu 3. prosince vystoupí folklorní soubory, zazpívají a zahrají cimbálové muziky i dechové hudby, zatančí odzemkáři a k vidění budou i filmová promítání. Celým programem se přitom bude prolínat jedno společné téma – folklór valašského regionu.

„Kulturní program letošního jarmeku jsme chtěli opřít o lidové tradice zdejšího kraje, neboť jsme přesvědčeni, že si při jarmekovém jubileu zvláštní pozornost rozhodně zaslouží. Vystupovat proto budou soubory a muziky místní, jmenujme například Dúbravu, Klobučan, Valašku, Dúbravanku nebo Karpatky, a dále budou našimi hosty soubory z Valašska a sousedních regionů, například Závršan, Olšava, Vizovjánek, Rokytenka, Mužáci, Ocún, Lipta a další," pověděla předsedkyně organizačního výboru jarmeku Hana Tarabusová.

S tóny lidové muziky se návštěvníci setkají na náměstí, ve valašských dřevěnicích, ve Staré radnici, v sále Besedy i v kulturním domě, kde se bude na pódiu odehrávat stěžejní folklórní přehlídka. Novým prostorem pak bude klidová zóna v Pastoračním domě, kde si lidé budou moci odpočinout a zhlédnout několik filmových projekcí, opět s valašským tématem a připomínkou velkých osobností klobuckého folklóru. „Na Milana Švrčinu zavzpomínáme při filmu Nic než národopis a na tetičku Libuši Sušilovou při promítání snímku Píseň o kalině. Trojici uzavře česká filmová novinka z Valašska, film Děda," dodala Hana Tarabusová.

Kulturní program jarmeku                  foto: archiv pořadatelů

A že místní kultura netkví jen v hudbě, ale svým rázovitým způsobem se otiskuje i v umění výtvarném, budou návštěvníci pozváni na řadu výstav výtvarných děl. Galerie Vincúch nabídne malby Hany Slováčkové, na gymnáziu pak bude k vidění výstava k životnímu jubileu Jaroslava Jeřábka. Podnikatelské centrum vystaví fotografické portréty Miroslava Pinďáka, Martina Křižky a Martina Trčky a vyřezávaná dřevěná díla bude možno obdivovat v Řezbářově galerii.

Lidové umění se má předávat z generace na generaci, a tak se i při jarmeku mohou novým dovednostem přiučit právě nejmenší návštěvníci. Výtvarné školičky pro ně budou otevřeny na gymnáziu i na balkoně kulturního domu. Zpívání koled si mohou děti procvičit ve Valašské školičce v Pastoračním domě, v dřevěnici U Janíků si namalují perníčky a v Červeném domě si na hrnčířském kruhu zkusí vytvořit hrneček. Za odměnu pak mohou zajít na divadelní představení do Janíkovy dřevěnice nebo Rodinného centra Kaštánek.

  Program 25. valašského mikulášského jarmeku

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA