Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jaro s Josefem Balejkou vyvrcholí v sobotu

date_range 24.Kvě, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Jaro s Josefem Balejkou, kterým si město Valašské Klobouky připomíná 100. výročí narození svého čestného občana a bývalého letce RAF, vyvrcholí hlavní oslavou v sobotu 27. května. Spolu se slavnostní připomínkou hrdinství plukovníka Josefa Balejky se uskuteční také pietní akt k uctění památky dalšího čestného občana, plukovníka Josefa Valčíka, který se podílel na přípravách atentátu na Reinharda Heydricha. Program začne v 10 hodin mší svatou a položením věnců u památníku ve Smolině a pokračovat bude ve Valašských Kloboukách v 12.45 hodin ceremoniálem u Památníku československé vzájemnosti. Připravený je také doprovodný program.

„Hlavní den oslav byl zvolen symbolicky na 27. května, kdy uplyne 75 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Významnou roli v jeho přípravě sehrál Josef Valčík, smolinský rodák a člen výsadkové skupiny Operace Silver A, a proto si jej v tento slavnostní den také s úctou připomeneme," uvedla starostka města Valašské Klobouky Eliška Olšáková. Bohoslužbu za Josefa Valčíka, jeho rodinu a další oběti nacistické perzekuce bude sloužit hlavní kaplan Armády České republiky Jaroslav Knichal. Poté proběhne pietní akt, jehož důstojný průběh podpoří vojenská posádková hudba z Olomouce a čestná jednotka z pražské posádky. V 11 hodin se také nad Valašskými Klobouky a Smolinou uskuteční průlet stíhacích letounů Gripen.

Pietní akt u památníku plk. Josefa Valčíka ve Smolině           foto: MěÚ Valašské Klobouky

Sváteční události budou pokračovat po poledni ve Valašských Kloboukách oslavou 100. výročí narození Josefa Balejky. Ceremoniál začne v 12.45 hodin položením věnců k Památníku československé vzájemnosti, následovat bude vzdání vojenských poct a zdravice hostů. V průběhu se opět očekává přelet letounů nad městem. „Na slavnost, která se stane vrcholem celého Jara s Josefem Balejkou, srdečně zveme všechny místní občany i přespolní hosty," pověděla Eliška Olšáková. 

Návštěvníci si poté mohou v dolní části Masarykova náměstí prohlédnout historický jeep, který sloužil na britských letištích, a také uniformy, výzbroj a výstroj dobrovolníků bojujících ve Velké Británii. V průchodu domu Jana Horného bude k vidění ukázka dobového velitelského stanoviště RAF a v městském muzeu bude pro veřejnost přístupná výstava o československých letcích ve druhé světové válce.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA