Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jednú zažit je věcej, než třikráť o tom čut

date_range 29.Bře, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Ščudlofský kulturák – zděná stavba, žádná secese ani baroko, sídlo Obecního úřadu, předsálí s šatnou, z kdysi možná bývalé technické místnosti teď hospoda, velký sál se zázemím a balkonem a pak to hlavní……staré dřevěné poctivé podium se zaprášenou černou oponou, starobylými světelnými bateriemi, balkon s pohyblivými tahy, na které se zavěšují kulisy, textilní závěsy, horizonty, ály, sufity a prach…patina… obyčejný název neobyčejného místa, vesnička Študlov na úpatí Bílých Karpat, kde za jejich autobusovou točnou téměř končí svět a přesto místo, které bylo ve své době v letech 1990 – 2006 bezkonkurenčně nejaktivnějším centrem undergroundové kultury a umění na Valašsku.

Nadšení a obětavost tehdejších patronů akcí přinesla dědince slávu nejen v české kotlině, ale i za mořem, v Austrálii a USA. Skutečný úsměv na rtu vám vyvolá pročítání si dějin Plastiků, konkrétně rok 1998: Další koncertní šňůra Plastic People se konala od 18. do 30. března a zahrnula Vídeň, Študlov, Bratislavu, Žilinu, Trenčín, Košice a Prahu. 18. července Plastic People pak s úspěchem vystoupili v newyorském klubu Irving Plaza.

Podium, které patřilo textům a hudbě nesmazatelně spjaté se jmény Ladislava Klímy, Egona Bondyho, The Plastic People of the Universe, Půlnoci, Hally Belly, STEVE CLARKE TRIO, Echt !, Tony Ducháček & Garage, Laco Deczi a mnohými dalšími.

  J.H.Krchovský& Krch-off band vystoupí v sobotu 1. dubna ve Študlově            foto: web kapely

Zakuste genius loci místa, obklopení a prosycení duchem největších undergroundových mistrů – hudebníků spisovatelů a básníků a přijměte pozvání Jiřího Háska (známého pod pseudonymem J. H. Krchovský)…… jednoho z nejpopulárnějších a nejprodávanějších současných básníků českého undergroundu. Jeho díla jsou překládána do angličtiny, dánštiny, holandštiny, polštiny, němčiny a dalších jazyků. Bezpochyby je jedním z nejosobitějších autorů, které na naší literární scéně máme. Jak sám kdysi prohlásil pro časopis Reflex: ,,Básníci jsou vesměs pro praktický život nepříliš použitelní; tvoří cosi, o co nikdo nestojí – dnes zcela anachronickou poezii. Teď jsem po obědě u rodičů náhodou zhlídl záznam Jiráskova pohřbu a připomněl si, že kdysi literáti bývali bardy. Dnes už žádnému poetovi masová popularita nehrozí. V celku po zásluze na ně sere pes.,,

A možná pro toto, pak došlo ke spojení toho nejlepšího – poezie a hudby J.H.Krchovský& Krch-off band  

Do kapely se podařilo získat skutečný muzikantský výkvět české undergroundové scény, hudebníky s minulostí či současností v kapelách Plastic People Of The Universe, DG 307, Půlnoc, Garage či Echt!.

1. dubna Underground session Študlov…. jednú zažit je věcej, než třikráť o tom čut 

Můžete očekávat opravdu nevídané……. temné, táhlé tahy smyčců ve funerálním rytmu v omamném oparu dekadence, nihilismu a morbidnosti na již shora popsaném podiu s černočernou oponou, která bude skutečně důstojným rubášem pro samotné vystoupení Mistra ponurosti, deprese a zmaru.

  J.H.Krchovský& Krch-off band vystoupí v sobotu 1. dubna ve Študlově            foto: web kapely

Samotná poezie – texty jsou opravdu nenapodobitelné a běhá z nich mráz po zádech. Po celou dobu jeho tvorby nenajdete v jeho sbírkách slabší a lepší kusy – stejná laťka, rytmus, metrum, přízvučná a nepřízvučná doba……..prostě dokonalý stroj:

ve čtyřech pramíncích krev ze zdi teče
jídelní vidlička trčí ven z cihly
gumová panenka svíjí se vkleče
vlásky jí od krve celičké zplihly
též z tváře obrazu krev plátnem vytryskla
z děr, kam jsem zabodnul dva dlouhé střepy skla
střepy z ran zrcadla, které řve bolestí…
z hřbetů knih kape krev a stéká podél zdi
na níž můj živý stín pláče a krvácí
-k hlavě má přibitý kalendář trhací…
vše kolem dokola ožívá smrtí
teď já jdu na řadu, pilou se čtvrtím
rotaci kotouče nabíhám vstříc
bolest však necítím, neteče nic!

Ve výsledku najdete geniální propojení hudby a poezie s neopakovatelný prostorem.

Předpokládaný průběh večera:
návštěvníci, vážení hosté jsou po příjezdu do kulturáku přivítáni sklenkou sektu na chodníku, přičemž je průvodce večerem krátce seznámí s historií obce, poté stručně vypráví zajímavosti týkající se nadcházející akce (kuriózní fakta o kapelách, průběhu premiéry, autorech apod.).
Náhle z pódia zazní

Jablko noci
Alternatívna kapela z Petrovej Vsi, dedinky 20 km od Skalice na slovenskej strane rieky Moravy. Skupina sa pokladá skôr za československú kapelu, ako aj polohou kde vznikla, na slovensko-moravskom pomedzí, ale aj použitim českých i slovenských textov. Netají sa inšpiráciou u českých alternatívnych kapiel 80-tych a 90-tych rokov, ale hľadá si aj svoju tvár.
Z pravé strany podia pak po skončení přichází

ANDRGRENDMADR
Kapela vznikla na jaře 2015 v Podbabě. Členové tohoto projektu pochází z kapel Papírový panenky, Von plastic factory, Hliníkové lopatky dědečka Pipýna a Kráčející kobra.
Po skončení jsou hosté vybídnuti k přesunu blíže k podiu, kde skupina
J.H.Krchovský& Krch-off band
volně naváže na předchozí hudební uskupení.
Na samotný závěr a na odlehčení celé tíživé atmosféry, rozptýlení chmur a zabránění slabším povahám k sáhnutí si na život, si pak dovolila
Zbořená šopa
nastudovat a v undergroundových úpravách zahrát – J.Offenbach – Samson a Dalila „Mon coeurs’ouvre a ta voix", Don Giovanni, – árie purkrabího Filipa z opery Jakobín a jako vrcholné číslo – „Měsíčku na nebi hlubokém" z opery Rusalka od Antonína Dvořáka, tuto poslední jmenovanou skladbu pak zazpívá a zahraje skupina na dně prázdného kúpaliště naproti kulturáku, pokud tam bude voda, tak na mostku přes potok.

(podle dostupných pramenů sahají kořeny členů této skupiny do Mexika, k tamním farmářům, Severní Ameriky, k tamním indiánům a Izraele, k tamním Golanským výšinám – navíc v rodině jednoho z našich členů se dědí již po několik generací příčka ze žebříka po kterém lozíl Mojžíš a péro z křídla Archanděla Gabriela…..)

Věnováno a uspořádáno Kůrkovi jako poděkování za těch šílených, společně strávených 32 let

-PR-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA