Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Již 80 let jezdí vlaky po Štefánikově železnici

date_range 27.Srp, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Toto významné výročí si obyvatelé Púchovské doliny připomenou v neděli 3. září 2017.

Parní vlak vyjede z Púchova o půl desáté dopoledne. Samotnému odjezdu bude předcházet slavnostní zahájení a kulturní program na vlakovém nádraží v Púchově. Historický vlak bude postupně zastavovat na železničních stanicích Dohňany, Záriečie, Lúky, Lysá pod Makytou a Střelná, kde mohou přistupovat cestující. Do konečné stanice – Horní Lidče- dorazí vlak přibližně v jednu hodinu odpoledne. Všichni pasažéři se pak slavnostním průvodem odeberou do Sportovního areálu v Horní Lidči, kde je čeká bohatý kulturní program a občerstvení. Předpokládaný odjezd parního vlaku zpět do stanice Púchov je o půl čtvrté. Lístek na cestu vlakem je možné zakoupit v Informačním centru v Horní Lidči za třicet korun českých.

Harmonogram jízdy parního vlaku ZDE

Slavnostní zahájení dopravy na trati Púchov-Horní Lideč proběhlo 2. května 1937 a bylo zřejmé, že tato železnice je dílo nejenom technického, ale také hospodářského, sociálního a státně politického významu. Horní Lideč se stala významným železničním uzlem, kde ke stávající železniční trati Vsetín-Horní Lideč-Bylnice vzniklo spojení směrem na Slovensko.

S výstavbou železnice gen. M. R. Štefánika bylo započato v druhé polovině roku 1935 a stavba trvala rok a půl. Nová železnice v délce 28,5 kilometru vede územím, které kladlo pracím velké překážky. Např. v obci Střelná musel být proražen tři sta metrů dlouhý tunel, před Púchovem byl postaven mohutný viadukt a mnoho dalších mostů, podjezdů a nadjezdů. Podstatná byla také skutečnost, že stavba poskytla obživu velkému množství pracovníků. Železniční trať Horní Lideč-Púchov se tak stala vyvrcholením mnohaletého úsilí o spojení Moravy a Slovenska.

-lm-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA