Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Jubilejní setkání hasičů veteránů příhraničních obcí

date_range 28.Říj, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Setkání hasičů veteránů. Foto: Radomír Dolanský

Co dva roky se setkávají hasiči veteráni čtyř příhraničních obcí, Velkých Karlovic, Horní Bečvy, Makova a Vysoké nad Kysucou na přátelských posezeních. To letošní proběhlo ve Velkých Karlovicích v sále hotelu Galik v Leskovém.

 

Dobrovolné hasiče z Moravy a Slovenska přivítaly živě zazpívané nejkrásnější písničky obou zemí – národní hymny. Přivítaly je nositelky nejkrásnější historie Valašska, lidové pěvkyně valašských písní Karlovjanky, které nesou odkaz svých předků již 75 let, což je právě v dnešní době čím dál větší ztráty národní identity pro Velké Karlovice, Valašsko i Česko možná vzácnější poklad než královské insignie. Pro veterány připravil přátelské setkání 4. okrsek hasičů Velkých Karlovic pod záštitou obce Velké Karlovice. Sál naplnilo přibližně 150 hostů.

Setkání hasičů veteránů. Foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

Že si Karlovice chtějí udržet nádherné valašské písně a tance dokázala vzápětí karlovská mládež z tanečního kroužku Karlovjánek, který se orientuje na figurální tance, za doprovodu houslistky Jitky Koňaříkové. Když se sálem nesly valašské písničky, možná v chudých, ale o to krásnějších nadýchaných krojích, zajiskřilo štěstím a vzpomínkami nejedno oko přítomných veteránů. I obličeje Karlovjanek zářily radostí při pomyšlení, že tyto vzácné odkazy přežívají v dalších generacích.

 

Ale to již po velkém potlesku převzal žezlo moderátora Josef Zbranek, aby poděkoval za kulturní vystoupení a přivítal úplně všechny hosty, především delegace hasičských sborů, tedy i delegaci z Horného Kelčova, části Vysoké nad Kysucou a zástupce hasičských organizací ze Slovenska i Moravy.Nemohlo chybět přivítání starosty 4. okrsku hasičů Velkých Karlovic Jaromíra Vojvodíka, který se především angažoval při přípravách setkání hasičských veteránů. Přivítal rovněž starosty jednotlivých obcí. Z Vysoké nad Kysucou Antona Varechu, z Makova Martina Pavlíka, z Horní Bečvy Rudolfa Bernáta a z Velkých Karlovic Miroslava Koňaříka. Rovněž vzpomněl všechny zemřelé kolegy hasiče, především prezidenta  Dobrovoľnejpožiarnej ochrany Miroslava Minárika, starostu Čech, Moravy a Slezska bratra Karla Richtra a požádal všechny přítomné o uctění památky chvílí ticha.

Setkání hasičů veteránů. Foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

Poté Josef Zbranek přečetl velmi hezkou zdravici současného prezidenta DPO Pavola Ceľucha, starosty obce Sveržov, který zároveň omluvil pro zaneprázdnění svoji neúčast.Pak se slova ujal starosta obce Velké Karlovice. Po přivítání všech hostů si jako téma pro setkání vybral historii místních hasičských sborů od 2. poloviny 19. století, kdy okolí vládly dvoje sklárny Mariánská a Františčina a každý jejich zaměstnanec byl hasič. Takové byly začátky hasičů ve Velkých Karlovicích.

 

Po krátkém výletě do historie hasičských sborů Velkých Karlovic následovaly zdravice hostů, starostů obcí a starostů dobrovolných sborů. Nebyly to fráze, jak jsme mnohdy zvyklí u politiků, ale opravdová slova díků za možnost setkávat se na podobných akcích, za obětavost je vůbec v dnešní době pořádat, což by bylo bez pomoci obcí mnohem obtížnější. Předávaly se rovněž dary mezi dobrovolnými sbory, ať už tekuté nebo pamětní, ale rovněž se vyznamenávalo. Například předseda Územného výboru DPO Čadca Miroslav Koza předal medaile za spolupráci starostovi Okresního sdružení hasičů Jaromíru Polanskému a starostovi obce Velké Karlovice Jiřímu Koňaříkovi. Jaromír Vojvodík, jeden z hlavních organizátorů akce v Karlovicích zase prozradil, že výborné klobásy, které byly jako chuťovky nakrájené na stolech, vyrobil místní dobrovolný hasič Antonín Chuděj a vdolky nebo koláče, které se velmi podobaly frgálům a přesto jimi nebyly, upekla další karlovská hasička LudmilaKysučanová. Navíc, mezi obsluhujícím personálem, mimochodem velmi ochotným a příjemným personálem, byla ukryta karlovská přebornice soutěží TFA Eva Vojvodíková, takže hosté byli ve Velkých Karlovicích obklopeni opravdovou elitou umných rukou z Valašska. Jaromír Vojvodík společně s Jaromírem Polanským pak předali medaile a stužky za mezinárodní spolupráci 3. stupně od Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a Okresního sdružení hasičů ve Vsetíně tajemnici ÚzV DPO Čadca Martě Balošákové a Jánu Makytovi.

 

V závěru oficialit představil Jaromír Vojvodík ještě jednu pýchu Velkých Karlovic – Tísňav, Vlastu Chudějovou, která je zde známá skládáním vlastních výpravných básní, aby jednu z nich přednesla hostům setkání veteránů. Relativně dlouhou báseň paní Chudějová zvládla bez jakéhokoliv výpadku, což by v současné době zvládlo školou povinné dítko snad jen výjimečně. Spíše by se dala očekávat stížnost rodičů a různých aktivistů na neúměrné zatěžování dítěte. I takto se mění doba.

Setkání hasičů veteránů. Foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

Následoval společný přípitek a slovanské Mnogaljetaživijó. Akci přijel pozdravit ve svém nabitém programu rovněž hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek, který jednoznačně podpořil myšlenku setkávání hasičů – veteránů. Slavnostní oběd byl opravdu hoden tohoto označení. Poctivý hovězí vývar s masem, játrovými knedlíčky a nudlemi následovala jemná svíčková na smetaně. Po dobrém obědě se všichni účastníci přesunuli před budovu hotelu k společnému fotografování.

 

A pak již propukla opravdu volná zábava, smysl setkání dobrovolných hasičů veteránů. Na řadu přišli muzikanti Ogaři z Karlovic, a ačkoliv to málokdo předpokládal, za chvíli se i tančilo. Protože koberec nebyl zrovna vhodným povrchem, tanečnice bez okolků shodily střevíce a vrhly se do kola naboso. Další skupinka se vytvořila kolem muzikantů a pěla s nimi společně lidové písně. Nu, a v sále se zdravili bílou borovičkou ze Slovenska nebo trnkovou z Valašska. Úžasné příhraniční souznění hasičů veteránů. Příště na shledanou ve Vysoké nad Kysucou.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA