Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Karel Kostka převzal Cenu města Vsetína za přítomnosti Jaroslava Duška

date_range 23.Lis, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Karel Kostka s Jaroslavem Duškem. Foto: Jiří Žůrek

S jeden a půl ročním zpožděním způsobeným koronavirovými omezeními převzal v neděli 21. listopadu z rukou starosty Jiřího Růžičky Cenu města Vsetína za rok 2019 pedagog Karel Kostka.

 

Vsetínští zastupitelé už v roce 2020 vybírali držitele Ceny města Vsetína za rok 2019 z celkem osmi osobností navržených občany Vsetína. Shodli se na jménu Karla Kostky, který je nejen pedagogem, manažerem vlastní školy, ale i malířem a spisovatelem. Celý profesní život se věnuje výchově a vzdělávání. V roce 1991 otevřel na Vsetíně střední podnikatelskou školu, pro kterou postupně vybudoval nové budovy i domov mládeže. Založil i soukromou mateřskou školu (2008) a v roce 2014 vyvrcholila jeho snaha o zřízení vysoké školy ve Vsetíně slavnostní imatrikulací prvních studentů fakulty společenských studií. Od roku 2018 je pak v provozu i Základní umělecká škola Kostka.

Foto: Jiří Žůrek

Udělení Ceny města Vsetína není pro Karla Kostku prvním oceněním. Za dlouholetou pedagogickou činnost obdržel ocenění pro nejlepšího pedagoga města roku 2019, jeho manažerské schopnosti už v roce 1995 ocenil místopředseda vlády a ministr financí Kočárník cenou Manažer roku 1994, získal také medaili ministerstva školství od tehdejšího ministra Chládka.

 

Karel Kostka má IQ přesahující hodnotu 200

 

Karel Kostka však není jen pedagogem a manažerem. Věnuje se také umění a pod pseudonymem Karel Cubeca vydává romány a prosadil se i jako malíř. Navíc je považován za vůbec nejinteligentnějšího Čecha. Jako jednomu z mála lidí na světě mu bylo naměřeno IQ s hodnotou přesahující 200 – konkrétně 206.

 

„Karel Kostka postavil školu, která je známá v celé republice a kde se učí děti a mládež z širokého okolí. Napsal několik desítek knih a také jeho obrazy z něj dělají velkého malíře. Svou prací proslavil Vsetín u nás i v zahraničí. Navzdory tomu, co vše dokázal, zůstává velice skromným a lidským,“ uvedl k osobě laureáta Ceny města Vsetína starosta Jiří Růžička, který mu ji předal spolu s místostarosty Simonou Hlaváčovou, Tomášem Pifkou a Pavlem Bartoněm před zaplněným hledištěm kina Vatra.

 

Z předávání Ceny města Vsetína. Foto: Jiří Žůrek

 

„Ceny, kterou jsem od města Vsetína dostal, si nesmírně vážím. Samozřejmě vím, že na Vsetíně žije sto, dvě sta lidí, kteří by si ji zasloužili také, a já mám to štěstí, že jsem ji obdržel. Samotné předání jsem si velmi užil díky přítomnosti Jardy Duška i skvělého publika, které s námi vzájemně komunikovalo. Jsem vděčný, že jsem mohl tyto okamžiky prožít, chápu, že je to ocenění za celoživotní práci, ne za něco okamžitého, a velmi mě těší, když si někdo všimne, že děláte svou práci s radostí a chutí. Na druhou stranu okamžiky získání ocenění si krásně užijete, ten pocit trvá jeden, dva, tři dny a pak ty ceny stejně obrazně řečeno skončí doma v šuplíku. Pro mě je důležité, aby to co dělám, mělo nějaký smysl a hodnotu,“ přiblížil své dojmy bezprostředně po ocenění Karel Kostka.

 

Slavnostní chvíle sdílel držitel ceny právě se svým přítelem hercem Jaroslavem Duškem a během besedy mnohokrát rozesmáli publikum, ale podělili se i o své vnitřní pocity a zajímavé příběhy a myšlenky hodné zamyšlení.

 

Na otázku, zda je Karel Kostka tou správnou osobou pro udělení Ceny města Vsetína, Jaroslav Dušek odpověděl stylem sobě vlastním: „Mně se to neptejte. Já jsem člověk, který všechno takové oceňování nijak nepěstuje, a hry na různé ceny a ocenění mě moc nezajímají. Pro mě ta hlavní cena je, že jej mají rádi jeho studenti a že k němu rádi chodí do školy. Že dostane něco oficiálního, je takové zpestření. A z tohoto pohledu je Karel pro udělení této ceny ten správný člověk.“

 

Video: regionalnitelevize.cz

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA