Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Kaštánek chystá projekty pro malé i velké

date_range 27.Říj, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Rodinné centrum Kaštánek z Valašských Klobouk nabízí programy a zázemí nejen pro maminky s dětmi, ale přímo pro celé rodiny. V rámci několika stěžejních projektů se návštěvníci učí zpracovávat ovčí vlnu, vyrábět rukodělné produkty, hrát loutkové divadlo i zdravě se hýbat. Jedno je všem aktivitám společné – záměr podpořit rodiče a další členy rodiny, aby s dětmi trávili více společného času hrou, čtením a zábavou. I tímto si už dokázal Kaštánek získat více než 180 klientů a denně přilákat kolem 15 návštěvníků, a to nejen dětí s maminkami, ale také s babičkami, sourozenci a tatínky.

„Náš první projekt, do kterého jsme se pustili, když jsme zhruba před rokem Kaštánek otevírali, byla Ovečka. Šlo o znovuobnovení tradice zpracovávání ovčí vlny, a tak jsme rodinám a dětem přibližovali jednotlivé techniky a učili je s vlnou pracovat. Aby si už malé děti dokázaly představit, kde se vlna bere, začínali jsme od samotné péče o ovečky, které žijí na našem statku," popsala jednu z hlavních projektových aktivit koordinátorka Markéta Pazourová. Na závěr připravilo centrum společnou výstavu všech rukodělných ozdob a dekorací, které z vlny účastníci vyrobili. „Ačkoli už projekt končí, v práci s ovečkami a vlnou budeme rádi pokračovat. Už podle ohlasu maminek je jasné, že jejich zájem trvá," ujistila.

 

Projekt Ovečka seznamoval děti i dospělé se péčí o ovce (Foto archiv RC Kaštánek)

 
Projektem, který běží v Kaštánku teprve pár týdnů, je Loutkové divadlo, jenž usiluje o podporu spolkové činnosti zaměřené na obnovení tradice ochotnického divadla. „Jde nám o to, abychom podnítili rodiče k hraní pohádek pro své děti a s dětmi. Hraní celé rodiny je velkou hodnotou, kterou v rodinném centru vyznáváme. Nejen že děti a rodiče tráví společně volný čas, ale upevňují si tím i vzájemné vztahy," vysvětlila myšlenku projektu koordinátorka. Za tímto účelem centrum pořádá takzvané „Loutkové čtvrtky", kdy jednou za dva týdny věnuje odpolední program divadlu. Představení pro všechny přítomné sehraje vždy určitá dvojice z jedné rodiny. „Aby byla myšlenka hraní pohádek rozšířena i dále, představení je vždy uvedeno ještě i v jiné instituci než jen u nás. Dvojice, která si ji připravila, ji zajede zahrát například do školky či dětského domova," dodala Markéta Pazourová.

Čerstvou aktivitou je také projekt Pohybem k radosti a zdraví, který chce dětem umožnit volný pohyb a dovádění. „Hlavně se začátkem podzimu začnou děti cítit nedostatek sportu, zleniví a nemají se jak vyřádit. Proto jsme pro ně připravili skákací hrad, trampolínu, terapeutické míčky a další pomůcky, se kterými mohou přirozeně vybít svou energii a bez nucení se hýbat," informovala dále vedoucí. Součástí je také cvičení pro maminky s dětmi a konzultace fyzioterapeutky ke zdravému vývoji dětí.

Ani tím ovšem snahy rodinného centra nekončí, právě se připravuje projekt Krok sun Krok, který bude určen rozvoji prostoru pro rodiny s dětmi a který by také měl zabezpečit fungování Kaštánku na rok 2011. Všechny projekty by se přitom nemohly uskutečnit bez dotační podpory z různých zdrojů, ať už je jimi Nadace Via, Nadace Děti – Kultura – Sport, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a další. Rodinné centrum Kaštánek je veřejnosti k dispozici ve všední dny od 8 do 13 hodin, v úterý a čtvrtek až do 16:30 hodin.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA