Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Kaštánek po transformaci dále nabízí služby

date_range 27.Čvn, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Kaštánek funguje ve Valašských kloboukách od roku 2009. Vznikl z iniciativy rodičů, kteří se chtěli setkávat a aktivně trávit čas s dětmi. Časem se podařilo získat finanční podporu MPSV, Zlínského kraje i města Valašské Klobouky. Vedle toho Kaštánek podporovali sponzoři, kteří zajišťovali více než polovinu finančních prostředků na jeho chod.

Během několika posledních let se pro rodinná centra celkově zvýšila byrokracie související s čerpáním státních dotací. Další negativum je také to, že záměry MPSV čím dál méně odpovídají potřebám klientů a jsou stále více orientované pouze na vzdělávání rodičů, nikoliv na rodinu jako celek. Za „nefér" hru státu vůči rodinným centrům považujeme také to, že peníze běžně dorazí na účet pět měsíců po začátku realizace projektu, a to většinou v poloviční výši než potřebujeme. Pro tyto důvody jsme se rozhodli vzdát se této dotace.

Chceme Kaštánek zpátky vrátit k původnímu záměru – místo pro setkávání, hernu pro děti, možnost tvořit a realizovat projekty, které přijdou tzv. „zespodu" od lidí, poskytovat poradenství, péči o děti a dávat podporu všem, kdo ji potřebují. Finanční prostředky na naši činnost budeme získávat od sponzorů a od klientů za jednotlivé služby. Věříme, že nás dále bude podporovat také město a kraj.

V rámci našeho záměru nabízíme tyto služby:

1. Rodinné a komunitní centrum

Místo pro setkání, sdílení, tvoření a hru. Denně od 8 do 13h (po, st, pá) a od 8 do 16 h (út, čt) na ulici Kramolišova 126 ve Valašských Kloboukách. V teplých měsících je možné trávit čas také na zahradě u Kaštánku. Vstupné 40 Kč/rodina na celý den.

2. Služby péče o děti

a) Profi péče o děti (8.00 – 16.00 po domluvě i mimo tuto dobu)

O vaše děti se postarají „tety" – „chůvy" v příjemném domácím prostředí rodinného a komunitního centra. Péči o děti – velké, menší i nejmenší – se Kaštánek věnuje již několik let s dobrými výsledky. Mnohým dětem jsme pomohli zdolat první krůčky mezi vrstevníky a adaptaci na dětský kolektiv. Rodiče se tak mohou věnovat svému osobnímu nebo profesnímu rozvoji, v klidu si hledat práci nebo pečovat o další přírůstek v rodině. Potřebujete-li zajistit dlouhodobou nebo krátkodobou péči o děti, obraťte se na nás – klidně i během školního roku. Krátkodobou péči zajišťujeme u dětí od miminek a batolat, pravidelnou péči u dětí od dvou do šesti let v malé dětské skupině.

60 Kč/hodina (sleva 30 Kč/hodina pro členy komunity). Členem komunity se stává rodina tehdy, chodí-li jeho dítě do Minivrběnky, Vrběnky nebo do Komunitní školy. Slevy jsou také pro sourozence.

Foto: Rodinné centrum Kaštánek

 b) Minivrběnka (8.30 – 14.00)

Malá dětská skupina, kde dochází max. počet 12 dětí, vedená dvěma pedagogy. Dopoledne tráví Minivrběnka dvě až tři hodiny venku v přírodě v dětském lesním klubu Vrběnka (za koupalištěm ve Val. Kloboukách), pak se přesune do Rodinného centra Kaštánek, kde se děti věnují hrám a všestranným aktivitám. Tvoří a rozvíjejí svou hrubou i jemnou motoriku, řeč, myšlení a sociální dovednosti. Některé dny mají také hravou angličtinu s lektorem. Oběd i odpočinek má Minivrběnka na Kaštánku.

měsíční poplatek: chodí -li dítě např. 2x týdně, platí 2.210 Kč, chodí-li 4x týdně, platí 3.250 Kč. Ceny zahrnují péči o děti a oběd. Ostatní ceník je na vyžádání v Kaštánku.

c) Dětský lesní klub Vrběnka (8.30 – 16.00)

Dětská skupina (max. 18 dětí), vedená dvěma pedagogy, která tráví většinu času venku na Vrběnce. Velká zateplená maringotka s kamny a verandou zajišťuje zázemí dětem po celý školní rok. Dětský lesní klub pracuje již 4. rokem podle vzoru lesních mateřských škol a prošlo jím již více než 60 dětí. Jedním z pilířů lesních školek po celém světě je to, že „neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení". Děti jsou pak otužilejší a zdravější. Své motorické dovednosti a rozvoj potřebných předškolních znalostí získávají přirozeně v každodenním kontaktu s přírodou a díky citlivému a respektujícímu vedení pedagogů. „Každý je výjimečný a každý má svoje místo v tomto světě." V létě slouží Vrběnka jako základna pro příměstské tábory.

měsíční poplatek: chodí -li dítě např. 2x týdně, platí 2.470,- kč, chodí-li 4x týdně, platí 3.510,- Kč. Ceny zahrnují péči o děti a oběd. Ostatní ceník je na vyžádání v Kaštánku.

Počet míst je omezený, proto je lepší rezervovat ještě před nebo během prázdnin.

Foto: Rodinné centrum Kaštánek

3. Kroužky snoezelen

Probíhají ve školním roce každý čtvrtek od rána až do odpoledne podle věku dětí. Dopoledne navštěvují kroužky děti s rodiči a odpoledne samostatně (předškoláci a školáci). Práce podle konceptu snoezelen má za cíl rozvíjet smyslové vnímání, smysl pro hudbu, rytmus, motoriku, paměť, myšlení a řeč. V neposlední řadě se v rámci kroužků snažíme pracovat na rozvoji osobnosti a zvýšení sociálních dovedností dětí i dospělých. Snoezelen je příjemné relaxační prostředí barev, tónů a hmatových vjemů, ve kterém děti dobře prospívají a rozvíjí svůj potenciál. Cena kroužku je 550 Kč/pololetí. Začínáme poslední týden v září. Je nutné se předem přihlásit.

4. Komunitní škola Pomněnka

Škola, která funguje již druhým rokem na bázi individuálního vzdělávání, kdy za průběh i výsledky vzdělávání jsou zodpovědní rodiče. Děti se denně sdružují v komunitní škole, kde mají svého kmenového učitele. V naší škole se neznámkuje a nesrovnávají se děti mezi sebou. Snažíme se o to, aby děti neztratili přirozený zájem o učení a postupovali svým tempem. Zároveň věříme, že každý je talentovaný a podporujeme děti v tom, aby „svůj dar" našly. Důležitá je pro nás atmosféra důvěry a bezpečí. Pracujeme v blocích: dva dny v týdnu jsou tzv. „učící dny", kdy děti dělají každý to, co je potřeba ke zkouškám v daném ročníku, dva další dny v týdnu jsou tzv. „projektové" – děti pracují hloubkově na daném tématu, učí se zkušeností a hledají souvislosti školních témat v reálném životě, jeden den v týdnu je tzv. „rodičovský", kdy se učitelem pro všechny stává některý z rodičů a předává jim to, co sám umí. Anglický jazyk máme od první třídy 2- 3x týdně a děti jsou během lekcí stále v kontaktu s mluvenou angličtinou. Pomněnka sídlí nyní v objektu ČSOP Kosenka. Letos ji navštěvuje 10 žáků prvního stupně. Příští rok počet naroste na 14 dětí. Školné činí 2600 Kč na měsíc.

Foto: Rodinné centrum Kaštánek

5. Psychologické poradenství a logopedie

Poradenství zaměřené na problémy v osobním životě, potíže při výchově dětí nebo nesoulad v rodinných a partnerských vztazích, poskytuje psycholožka a terapeutka Mgr. Markéta Šobáňová na základě individuální domluvy. Nově nabízenou službou je mediace a pomoc při řešení sporů. Pomoc s odstraněním vývojových poruch řeči poskytuje zkušená logopedka Milada Zatloukalová. 

6. Půjčovna

V Kaštánku najdete také rozsáhlou půjčovnu knih, her a potřeb pro děti. Knihy jsou zejména z oblasti výchovy, vzdělávání, psychologie, terapie, přípravy na rodičovství, porod atd. Deskové a další hry jsou k zapůjčení pro děti od 2 let až do dospělosti. V půjčovně najdete také odsávačku mateřského mléka, společenské oblečení pro děti do 6-ti let, nosítka, krosny, jídelní židli, sedačku na kolo, kočárek, párty stan, atd. Pronajmout si můžete i celý Kaštánek k rodinným oslavám.

V prázdninových měsících pořádá Kaštánek příměstské tábory, pobyty pro rodiče a děti v přírodě a duchovní obnovu pro maminky. Pro veřejnost bude otevřeno od 4. září 2017.

Markéta Šobáňová RC Kaštánek

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA