Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Kdo byl kloboucký obchodník Antonín Zima?

date_range 25.Pro, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Zimovu hrobku, pro valašský hřbitov příliš honosnou, rozsahem i výzdobou, zná jistě každý Klobučan. Co však víme o muži, který si ji pořídil za závratných 60 tisíc korun ještě za svého života? Zájemci o historii naleznou informace o Antonínu Zimovi v nejnovějším vydání ZVUKu.

Příspěvek do zimního čísla časopisu pro kulturu a společenské dění ve Zlínském kraji napsal historik Petr Odehnal a životopis klobouckého obchodníka doplnil citacemi z dobových dokumentů i fotografiemi z archivu Městského muzea Valašské Klobouky.

„Antonín Zima byl v Kloboukách bezesporu vlivnou a aktivní osobností veřejného života. Při jeho hodnocení se ovšem neubráníme jistým pochybnostem," láká na své povídání autor Petr Odehnal.

Zimova hrobka při restauraci na podzim 2014    foto MěÚ Valašské Klobouky

Valašských Klobouk se dotýká i článek o životě malíře Bohumíra Lindauera a o výstavě jeho děl v Plzni. Do západočeského města doputovaly obrazy nejen z Valašska, ale především z dalekého Nového Zélandu. Výjimečná, hojně navštívená a vysoce hodnocená výstava se konala od 6. května do 20. září 2015. Nenechala si ji ujít ani delegace z našeho města.

Z našeho regionu je i povídání Závršana Aleše Naňáka o historii skautingu v Návojné. Čtenáři se dovědí o klubu Skalní orli, založeném v roce 1945 místními chlapci v čele s Josefem Káňou a Bohušem Čížem.

Celým ZVUKem se prolíná vzpomínka na brumovského rodáka, spisovatele Ludvíka Vaculíka, který zemřel letos 6. června. Zájemci zde naleznou jeho fotografie, fejeton Klekánice nebo vzpomínku Miroslava Potyky na seznámení s ním.

Ústředním tématem časopisu je migrace a vystěhovalectví, problematika, kterou řeší lidstvo neustále a která je dnes pro nás opět velmi aktuální. Zveřejněné texty připomínají příliv uprchlíků do naší země z Haliče a Itálie v prvním roce Velké války, z Německa a později i Rakouska po nástupu Adolfa Hitlera k moci i příchod celých rodin řeckých komunistů v roce 1949.

Sandra Novotná Kollerová

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA