Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Kdy je vhodné začít s výukou lyžování?

date_range 27.Led, 2014 featured_play_list Aktuality

 

Příznivé povětrnostní podmínky a intenzivní zasněžování umožní ve Ski areálu ve Velkých Karlovicích uskutečnění plánovaných doprovodných akcí v závěru týdne, tedy ve čtvrtek 30. a pátek 31. ledna. Půjde o Lyžování za vysvědčení se slevou 50% na dětský skipas a v sobotu 1. 2. pak Retro oslava k 10. výročí otevření Ski areálu Razula.

„Každý školák, který dostane na pololetní vysvědčení alespoň jednu jedničku, má slevu 50% na dětský skipas. Akci mohou využít děti do 14 let. Vypsali jsme i speciální cenu útěchy pro nešťastníky, kteří dostanou na vysvědčení pětku z tělocviku. Mohou u nás začít s nápravou své špatné fyzické kondice. Dostanou celodenní skipas a půldenní výuku lyžování v lyžařské Tygří školce zdarma. Podmínkou pro čerpání obou bonusů je předložení kopie vysvědčení v pokladně sjezdovky Razula," uvedl Lubomír Sušila ze Ski areálu Razula.

Spoustu dětí čekají v letošní zimní sezóně první krůčky na lyžích. V kterém věku je vlastně vhodné začít s výukou lyžování? Čím dítě pro první lekce na sněhu vybavit? A jak „na něj", aby ho učení bavilo a přineslo výsledky?

foto Resort Valachy

O tom jsme si povídali s Pavlou Vostrejžovou, vedoucí lyžařské Tygří školky, jejíž instruktoři vyučují lyžování i snowboarding ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích.

Od kolika let je vlastně u dětí vhodné začít s výukou lyžování?
Záleží především na pohybovém nadání dítěte, na jeho tělesné konstituci a hlavně na zájmu. Pokud má dítě radost ze sáňkování, bobování a her na sněhu a má pozitivní vztah k ostatním lidem mimo rodičů, lze s výukou bez problémů začít od 3 let. Ze zkušenosti ale víme, že lze učit i děti menší, mezi dvěma a třemi lety. Důležitější než věk je zájem a pozitivní vztah k zimě. Před výukou je tedy ideální trávit čas venku hrami na sněhu, klouzáním na čemkoliv, případně pozorováním dění v lyžařské škole bez nátlaku a nutnosti to hned vyzkoušet. Dítě tak získá pocit přátelského prostředí a bezpečného vztahu ke sněhu.

Mnozí rodiče učí své děti lyžovat sami, stále více jich ale využívá služeb lyžařských škol. V čem je podle vás výhoda výuky s instruktorem?
Především v autoritě a pozornosti. Každý, kdo si vzpomene na svůj lyžařský začátek, ví, že první kontakt s lyžemi může být krušný. Ne vždy jde vše tak hladce, jak by si představovali rodiče, když vydávají rozkazy „zastav" a „zatoč", přičemž splnění rozkazů není zcela v silách dítěte. Hlavní výhodou instruktora je právě to, že není rodič a dítě má k němu automatický respekt. Další výhodou je znalost různých technických fint a pomůcek, zkušenost s vysvětlením jednotlivých úkonů a hlavně TRPĚLIVOST!

foto Resort Valachy

Děti se neumí soustředit moc dlouho.. Jak tedy lekce probíhají?
Děti se unaví rychleji než dospělí, rychleji ztrácí pozornost a koncentraci. Tomu přizpůsobujeme režim výuky. Pro děti do 6 až 8 let a začátečníky je optimální během dne dvakrát jedna hodina s přestávkou na oběd, než jedna dvouhodinovka v kuse. Dvouhodinovku preferujeme u větších dětí a dospělých, kteří naopak ztrácejí koncentraci po obědě.

Četnost lekcí a nutnost individuálního přístupu souvisí s pohybovými schopnostmi, které někomu nadělily sudičky více a někomu méně. Naši instruktoři mají zkušenosti a srovnání s jinými dětmi, dokáží tak lekce předepsat na míru.

Komu doporučujete individuální lekce a kdy naopak „stačí" skupinová výuka?
U začátečníků a menších dětí téměř bez výjimky volíme individuální výuku. Poté, co nabydou na lyžích jistoty a zvládnou brždění, zastavování i obloučky na obě strany, lze přejít k výuce v menších skupinkách tří až šesti lyžařů. Při ní děti současně objevují další nové věci a nemusí se zrovna týkat lyžování a výuky, ale třeba i jízdy parníkem, vlakem, v němž je třeba přikládat mašince do kamen, občas se na sjezdovce pořádá i Rallye Paříž – Horal a kolik můžete spatřit v místní zoo zvířátek, ani nejde spočítat. Předností skupinové výuky je spontánní učení a automatizované postupy, vzájemná motivace dětí mezi sebou a v přiměřených dávkách také rozvoj soutěživosti.

Potřebuje dítě na výuku lyžování nějaké speciální vybavení?
Jen běžné vybavení: lyže, boty, přilbu, brýle, teplé rukavice, šálu, šátek či tubu. Kdo si s sebou lyže ani boty nepřiveze, tomu je můžeme za příplatek půjčit. Dítě na rozdíl od dospělého nepotřebuje zhruba do 8 let lyžařské hole. Co naopak považujeme za nutnost, je přilba, tu půjčujeme k výuce zdarma. Dokonce si ji děti díky našemu partnerovi, značce Relax, můžou z výuky odnést!

Jak rychle se může dítě lyžování naučit? A co lze vlastně považovat za stav „umím lyžovat"?
Pokud se lyžař umí bezpečně vyhnout překážce spatřené dostatečně včas, pokud dokáže bezpečně zastavit na místě, které si předem určí, a cítí se při pohybu na lyžích pohodlně a komfortně, zcela hrdě může říci: „UMÍM LYŽOVAT". Důležitější, než sebe či své dítě srovnávat s ostatními, je ale oceňovat jakýkoliv sebemenší pokrok. Na prvním místě je radost z pohybu. Je jedno, jestli ostatní říkají, že Franta toho umí víc, rychleji nebo lépe.

O Tygří školce
Výuku vedou zkušení instruktoři s odpovídajícím vzděláním (část instruktorů se věnuje tréninku závodních lyžařů – Ski team Victoria Brno). Tým vede instruktorka s nejvyšší licencí "APUL" – A, držitelka známky ISIA (mezinárodní asociace učitelů lyžování).

Cílem výuky je hravou formou vybudovat u dětí pozitivní vztah ke sportu a zdravému životnímu stylu. Kurzy jsou zaměřené na všestranný pohybový rozvoj, jsou plné her a plyšových kamarádů. Důraz je kladen na zábavnou formu výuky a individuální přístup.

Škola nabízí také výuku dospělých, lekce snowboardingu, organizované túry na sněžnicích či programy pro kolektivy (školy).

Kontakt pro rezervace výuky:
Tel. +420 776 249 481, e-mail: tygriskolka@seznam.cz , razula.cz  

-pr-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA