Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Klobouky budou mít 5 zahraničních partnerů

date_range 01.Říj, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Town-twinning neboli partnerskou spolupráci měst chce v roce 2013 odstartovat Město Valašské Klobouky. Za tímto účelem vyhledalo pět stejně smýšlejících protějšků v různých zemích Evropské unie a navázalo s nimi kontakt. V pátek 5. října dojde k podpisu první partnerské dohody, kterou s Valašskými Klobouky uzavře polský Zelów.

„Se Zelówem se nám podařilo najít společnou řeč poměrně snadno. Městečko o osmi tisících obyvatel nese ve své historii silný vliv českých pobělohorských exulantů, kteří zde zakládali textilní průmysl. Dnes se zde hlásí k české národnosti přes pět stovek obyvatel a mezi starší generací se stále uchovává český jazyk," představil prvního z partnerů místostarosta města Valašské Klobouky Martin Janík. Další města, s nimiž se připravuje dohoda o partnerství, jsou slovenské Bánovce nad Bebravou, maďarský Ajak, italské Sasuollo a francouzský Kaysesberg.

Partnerství měst představuje dlouhodobou spolupráci mezi samosprávami, která spočívá v setkávání a předávání zkušeností mezi zástupci měst a skupinami občanů. „Města mohou společně připravovat projekty k místnímu rozvoji, podpoře občanské společnosti, kultury a podobně. Partnerství jim pak pomáhá v získávání financí z fondů Evropské unie," představil významný přínos místostarosta.

Další výhodou jsou zkušenosti ze všech sfér života obce, které mohou mezi partnery proudit. Nápomocni si mohou být v rozvoji města, sociální, kulturní i školské oblasti, v podpoře cestovního ruchu i fungování samospráv. „Zapojují se přitom všechny skupiny občanů, od veřejnosti po odborníky, podnikatele, pracovníky neziskových organizací, pedagogy, studenty, seniory a další. Partnerství měst tak není jen o formálních setkáních, ale především o návštěvách, při nichž mohou vznikat inspirativní přátelské a profesní vazby," dodal Martin Janík.

Město Valašské Klobouky se jakožto iniciátor vzniku těchto partnerství stalo nositelem projektu, který by mohl pomoci financovat vzájemná setkávání zástupců všech pěti měst. Žádost o dotaci ve výši 40 tisíc eur byla podána v programu Evropa pro občany a její výsledek bude znám do tří měsíců. Pokud bude úspěšná, mohla by se uskutečnit hned čtyři partnerská setkání.

Lenka Zvonková

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA