Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Valašské Klobouky dostávají od obyvatel stížnosti na způsob topení

date_range 30.Zář, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Přiblížila se topná sezóna a znovu přiměla majitele kotlů, aby připravili vše potřebné k zajištění tepelného komfortu své domácnosti či firmy. Kromě obstarání vhodného paliva je nutné se zabývat i stavem topného zařízení. Pravidelně je nutné čistit spalinové cesty a jednou za tři roky je u kotle na pevná paliva povinné zajistit kontrolu technického stavu a provozu.

 

„Ještě před plným nástupem zimy chceme apelovat na všechny provozovatele kotlů na pevná paliva, tedy na občany i na podnikatele, aby kromě technické stránky topení věnovali pozornost i tomu, jaká paliva volí. Je v zájmu nás všech, abychom dýchali ovzduší co nejméně znečištěné zplodinami z komínů. Proto prosím, aby lidé vždy přikládali do kotlů s rozmyslem, volili výhradně paliva určená výrobcem a vyhnuli se spalování plastů, chemikálií, dřevotřísky nebo lakovaného dřeva. V žádném domácím topeništi se nevytváří teploty dostatečně vysoké, aby se toxické látky bezpečně zlikvidovaly. A zdravotní riziko je určitě větší než přínos z takto vytopeného domova,“ vyjádřila starostka Eliška Olšáková. Dodala, že podobné apely opakuje město každoročně, a přesto vždy zaznamenává od obyvatel četné stížnosti.

Ilustrační foto

Zákon o ochraně ovzduší ukládá povinnost provádění kontroly technického stavu a provozu všem provozovatelům kotlů na pevná paliva, které jsou připojené k teplovodní soustavě ústředního vytápění. Totéž se vztahuje i na kamna či krbové vložky s výměníkem. Kontrolu může provést výhradně odborně proškolený revizní technik. Kontakt na nejbližší oprávněnou osobu mohou lidé získat v databázi Ministerstva životního prostředí ZDE.

 

K čistění spalinové cesty by mělo u kotle na pevná paliva o výkonu do 50 kW při celoročním provozu docházet třikrát ročně, při sezónním provozu by se mělo čistit dvakrát za rok. Jednou ročně by pak měla proběhnout kontrola spalinové cesty.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA