Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Klobouky hostily Vsackou ligu TFA 2015

date_range 28.Čvn, 2015 featured_play_list Aktuality

 

První letošní setkání hasičů z regionu, ale i přátel ze slovenského Papradna na soutěži TFA – nejtvrdší hasič přežije, se uskutečnilo v sobotu 27. 6. ve Valašských Kloboukách při soutěži O klobuckého tvrďáka. Celkem se soutěžního dne zúčastnilo 17 žen a 37 mužů.

Vsacká liga je soutěž dobrovolných hasičů pořádaná sdruženími dobrovolných hasičů. Ovšem Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje stanice Valašské Klobouky jsou výjimkou potvrzující pravidlo. Nejen, že soutěž pro své dobrovolné kolegy připravili profesionální hasiči, ale byli to oni sami, kteří požádali o konání této soutěže. A připravili ji excelentně! Na vše se můžete podívat v bohaté fotogalerii, jejíž odkaz naleznete pod titulním fotem v článku.

Na jednu stranu již pořádání soutěže samo o sobě dokazovalo, že kloboučtí profíci jsou správní chlapi, kteří si váží svých kolegů a kolegyň z esdéháček, na druhou stranu jim připravili dráhu vhodnou tak akorát pro samotného Hérakla. To ale ještě netušili, kolik siláků, mužů i žen, na Valašsku přebývá. A cože tak náročného soutěžící na trati čekalo? Například pneumatika, kterou muži museli překlopit tam a zpět vážila 170kg!!! Ženy a dívky musely překonat stejně vysokou bariéru jako muži. Z toho by zcela určitě měly radost feministky, ale valašské cérky by raději zůstaly něžnými stvořeními s nižšími nároky na výkony.

O Klobuckého tvrďáka    foto Radomír Dolanský   fotogalerie

Další zvláštností byl přibližně desetimetrový tunel, kudy se museli soutěžící proplazit s dvěma proudnicemi. Po překážkách v podobě střídavě skákaných pneumatik a se zátěží podstavce, u mužů dvou, pro silniční značení, čekal na všechny průlez snad ani ne metrovým průlezem. Samotným závěrem dráhy byla záchrana člověka, tedy odtažení figuríny o váze dospělého jedince do cíle. Uf, již jen po přečtení musí být čtenář naprosto vyčerpán.

Ale to by nesměli být Valaši, aby si neporadili. Na dráze se začaly odvíjet někdy až neskutečné příběhy silné vůle, sebezapření a osobního hrdinství. Ne, to není žádná trapná fráze, to je fakt. Nejen kolegové ze sboru, ale všichni kolem tratě podporovali psychiku soutěžících před zdánlivě nepřekonatelnou překážkou. A když opravdu docházely síly, vždy se našly pomocné ruce. Dobrovolní hasiči to nemusí mít načmárané na dveřích, oni opravdu bez zbytečných řečí pomáhají. Ať to byla například Monika Malá nebo Karolína Adámková, které zvítězily samy nad sebou nebo úžasné vzepětí psychických i fyzických sil, u teprve sedmnáctileté Barbory Ovesné. A věřte, nevěřte, takových příběhů se zde odvíjely desítky.

Vsacká liga ve Valašských Kloboukách, to však nebyla jen dřina na cvičišti. Pořádající parta místního záchranného sboru pro doplnění kalorií rožnila úžasně mňamózní selátko. Až by se klidně dalo valašsky konstatovat, že „každému při tem pohledu kýpalo z huby stejně jak ze svině na rožni". Pro koho byl šťavnatý pašík přece jen velkou kalorickou bombou, mohl si pochutnat na kvalitním hovězím guláši. Prostě profíci z Klobouk se o své hosty postarali jako o vlastní. Klobouk dolů, Klobučané!

Po soutěžích se však na závodišti ještě nekončilo. Na řadu přišla soutěž dětí, které si mohly taktéž proběhnout, včetně plazení, hasičskou dráhu. S nevídaným zápalem se děti vrhly do boje o zlato. Jak by ne? Vždyť chvilku předtím běžely podél dráhy a volaly: „Mamko, taťko, makej, makej. To dáš!" Jestliže mají doma takové vzory, bodejť by v Kloboukách a okolí nevyrůstala nová generace hasičů již od školkáčského věku.

A jak to vše dopadlo? V ženských družstvech měla všechna družstva medaili jistou, poněvadž byla jen dvě. Na druhém místě skončilo družstvo SDH Jasenka a zlato si odvážely ženy z SDH Lačnov. U mužů již byla větší tlačenice. Na třetím místě skončili borci ze slovenského DHZ Papradno. Druhou příčku obsadili chlapi z SDH Bohuslavice nad Vláří a zlato si nechali pořádající HZS Valašské Klobouky.

V jednotlivcích obsadila první místo Lucie Bůbelová SDH Lačnov, druhé Jana Kašpárková SDH Halenkovice a třetí Martina Zbranková SDH Jasenka. Mezi muži zvítězil Martin Januš z SDH Halenkov, druhé místo obsadil Jakub Galko DHZ Papradno a na třetím se umístil Jan Kováč SDH Popov.

Na soutěžích Vsacké ligy TFA můžete zažít řadu nevšedních výkonů, ale i poznání, jak dobrou partou můžou být dobrovolní respektive profesionální hasiči. Vyzkoušet si to můžete třeba hned 4. července ve Stanovnici na soutěži O najpevnějšího hasiča zpod hřebeňa Javorníka.

text a foto: Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA