Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Klobouky uctily československou vzájemnost

date_range 29.Říj, 2018 featured_play_list Aktuality

 

Ve Valašských Kloboukách se v sobotu 27. října uskutečnil slavnostní ceremoniál, při němž si společný svátek Čechů a Slováků připomenuli významní hosté z obou stran státní hranice. U Památníku československé vzájemnosti na Masarykově náměstí uctili 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky spolu s občany předseda Trenčianského samosprávného kraje Jaroslav Baška, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek i starostové českých a slovenských měst a obcí.

 Předseda Trenčianského samosprávného kraje Jaroslav Baška při ceremoniálu u památníku       fotogalerie

„V projevech obou čelních představitelů sousedících krajů zazněla slova potvrzující vzájemnou úctu obou národů, blízkost a bratrství. Obzvláště pro nás, kteří žijeme v příhraniční oblasti, jsou to slova naplněná skutečnou váhou. Jsme sousedé, spojení rodinnými a přátelskými vazbami, provázaní partnerstvími spolků i měst. Proto také srdečně děkujeme všem, kteří s námi přišli v předvečer státního svátku československou vzájemnost uctít," řekla starostka města Valašské Klobouky Eliška Olšáková.

Po ceremoniálu u památníku následoval Československý koncert, jehož ozdobou se hned v úvodu stalo udělení dvou čestných občanství. „Při příležitosti významného jubilea našeho státu udělilo město Valašské Klobouky čestné občanství in memoriam klobouckému rodáku a architektu Hubertu Gessnerovi. Ocenění převzal jeho vnuk Hubert Beber, který žije v Rakousku. Jako poděkování věnoval městu z pozůstalosti po svém dědovi obraz, na němž je zachyceno kloboucké Zákostelí," uvedla Eliška Olšáková. Historik Petr Odehnal poté připomenul, jakým způsobem se Valašské Klobouky zasazují o udržování odkazu slavného architekta.

 Hubert Beber věnuje městu obraz po dědovi Hubertu Gessnerovi       fotogalerie

Čestné občanství bylo uděleno rovněž plukovníku Aloisi Dubcovi, rodáku z Vlachovy Lhoty, který je posledním žijícím příslušníkem RAF ve Zlínském kraji a nositelem Řádu Bílého lva. „Pan plukovník se ze zdravotních důvodů z účasti na slavnostním aktu omluvil, a proto jej při převzetí ocenění zastoupila jeho dcera Libuše Šiltová," doplnila starostka. Na setkávání s Aloisem Dubcem a jeho zásluhy pak zavzpomínal generál Jiří Kubala, předseda Svazu letců České republiky.

Hudební část večera si vzaly pod taktovku dva pěvecké sbory, Coro Laudamus z Piešťan a Janáček z Luhačovic. V jejich podání zazněl sváteční koncert sestavený z úprav lidových písní i ze skladeb českých a slovenských klasiků. „Samotný závěr koncertu byl důstojným a emotivním završením oslav státnosti v našem městě. Obě části československé hymny, písně Kde domov můj i Nad Tatrou sa blýska, se sboristy zpívalo i stojící publikum," vzpomenula starostka.

 Čestné občanství přebírá za Aloise dcera Dubce Libuše Šiltová                 fotogalerie

Blok oslav nazvaný „100 let republiky a Valašské Klobouky" se říjnovou slavností k výročí republiky završil. „Během něj jsme v našem městě také oslavili 90. výročí Dráhy prezidenta Masaryka, zasadili Lípu svobody, zapojili žáky do výtvarné a literární soutěže, připravili tematické výstavy i filmová promítání. Ráda bych poděkovala všem, kteří přijímali naše pozvání a kteří se během těchto událostí společně s námi vraceli k naší historii a našim kořenům," uzavřela Eliška Olšáková.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA