Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Klobouky vzpomenou na letce Josefa Balejku

date_range 27.Úno, 2017 featured_play_list Aktuality

 

V sobotu 4. března 2017 by se plukovník Josef Balejka, kloboucký rodák a letec RAF, dožil 100 let. Město Valašské Klobouky při tomto významném výročí svého čestného občana připravuje řadu událostí, kterými chce na letce vzpomenout. Příležitosti k oslavě započnou už 3. března, v předvečer slavného data, a prolínat se budou až do 27. května, kdy vyvrcholí oficiálním pietním aktem. Blok výstav, filmových představení, besed, soutěží či historických ukázek ponese název Jaro s Josefem Balejkou a jistě osloví širokou veřejnost.

„Plukovník Josef Balejka je vůbec prvním novodobým čestným občanem města Valašské Klobouky. Právě na letošní rok připadá 100. výročí jeho narození, a tak je nám ctí připravit oslavy, kterými mu vzdáme hold a společně si připomeneme jeho hrdinné působení v československém, polském, francouzském i anglickém letectvu v době II. světové války," uvedla starostka Eliška Olšáková.

Program Jara s Josefem Balejkou bude zahájen v pátek 3. března. „V 16:30 hodin položíme květiny k pamětní desce plukovníka Balejky na městském úřadě a poté v 17 hodin otevřeme výstavu v sále Staré radnice. Věnována bude československým letcům ve druhé světové válce a prostřednictvím dochovaných osobních věcí přiblíží i samotného Josefa Balejku," pozvala Eliška Olšáková.

Na letošní rok připadá 100. výročí narození Plk. Josefa Balejky

Současně bude vyhlášena literární soutěž „Po 100pách plukovníka Balejky", v níž budou mít žáci a studenti za úkol zachytit vzpomínání pamětníků, prarodičů nebo rodáků, kteří se s letcem znali, či kteří si pamatují válečné doby. V sobotu 4. března pak bude veřejnost zvána na filmové promítání snímku Nebeští jezdci.

Duben nabídne nejen tematickou výstavu ve Staré radnici, ale také další expozice ve školách. Školní mládeži budou představeny výstavy Letci Zlínska na bojištích druhé světové války a Památník odboje Zlínského kraje. Pokračovat bude i cyklus filmových promítání, a to snímkem Tmavomodrý svět.

Jaro s Josefem Balejkou vyvrcholí v květnu, kdy se lidé mohou těšit například na besedu se zástupcem Svazu letců České republiky nebo na 3. ročník střelecké soutěže Memoriál Josefa Balejky. „Současně se bude přibližovat období, kdy každoročně vzpomínáme na dalšího významného rodáka, plukovníka Josefa Valčíka, účastníka atentátu na Heydricha. I proto 26. května uvedeme v kině snímek Anthropoid a pozveme také na besedu, která Valčíkův osud připomene," uvedla Eliška Olšáková.

Hlavní den oslav 100. výročí narození plukovníka Josefa Balejky je stanoven na 27. května, kdy také uplyne 75 let od atentátu na říšského protektora. Uskuteční se tradiční pietní setkání u památníku plukovníka Valčíka ve Smolině a slavnostními okamžiky pak naváže oslava Balejkova jubilea ve Valašských Kloboukách.

Plukovník Josef Balejka (1917 – 2004), kloboucký rodák, absolvoval v letech 1935 a 1936 pilotní školu Masarykovy letecké ligy v Užhorodě a nastoupil k československému letectvu. Krátce po okupaci utekl do Polska a vstoupil do polského letectva. Zde se také zformovala legendární čtveřice: Josef Balejka, Vilém Košař, Matěj Pavlovič a Josef František, kteří později společně létali u RAF. Po napadení Polska Německem odletěl do Rumunska, kde byl internován. Brzy ovšem utekl a jako člen cizinecké legie se dostal do Francie, kde byl zařazen do smíšené perutě na obranu Paříže. Po kapitulaci Francie odešel do Anglie, kde působil ve 303. „polské" stíhací peruti. V červnu 1941 byl těžce raněn a záhy poté odeslán jako letecký instruktor do britské letecké školy. V roce 1944 se znovu vrátil k létání, a to v 311. bombardovací peruti. Zde se také dočkal konce války a možnosti návratu do rodného kraje. Válečné zásluhy Josefa Balejky byly oceněny celou řadou vyznamenání, například polským Válečným křížem.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA