Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Klobučané se dočkali osvobození 2. května

date_range 27.Dub, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Osvobození od nacistické okupace se Klobučané dočkali 2. května 1945, letos uplyne od této události 70 let. Místní radnice připravuje k tomuto výročí vzpomínkovou akci, kterou Valašské Klobouky oslaví konec strašlivé války, ale také připomenou a uctí její oběti. Sobotní program začne v 10 hodin na náměstí u památníku čs. vzájemnosti pietním aktem.

Součástí první části akce bude položení věnců a kytic k památníku a čestná salva členů klubu Věrni zůstaneme. „Jsme velmi rádi, že pozvání na pietní akt přijali europoslanec Stanislav Polčák, starostové okolních obcí a měst a další významní hosté," řekla starostka Eliška Olšáková. „Těšíme se také na účast našich občanů, z nichž už nemnozí jsou přímými pamětníky těchto událostí," dodala starostka.

Rumunští vojáci při osvobozování Valašských Klobouk     foto archiv města

V 11 hodin se začne v místním kině Svět promítat dokumentární film Valašsko, kruté jaro 1945, vstupné bude zdarma. Reprízu pak mohou lidé zhlédnout v neděli 3. května v 18 hodin, opět zadarmo.

Městské muzeum připravilo k 70. výročí osvobození naší země dvě tematické výstavy, které jsou k vidění od 21. dubna do 5. června. „Výstava ,Československé vojsko na Středním východě a v severní Africe´ je věnovaná památce českých a slovenských vojáků, kteří na území Palestiny vytvořili 11. čs. pěší prapor – Východní. Druhá výstava je věnována československému zahraničnímu vojsku ve Francii, a to včetně následného přesunu našich vojáků z Francie do Anglie," pověděl historik Petr Odehnal.

„Výstavy připravil Klub vojenskej histórie protifašistického odboja a základní organizace Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Trenčín 1, autorem výstav je vojenský historik Jozef Bystrický z bratislavského Vojenského historického ústavu," doplnil Odehnal. V sobotu budou moci lidé zhlédnout obě výstavy, instalované v prvním patře historické radnice, od 11 do 13 hodin.

Místní spolek Jižní Valašsko připravil v areálu Kosenky v Brumovské ulici zajímavé setkání s československým odbojem. Pro zájemce bude od 12 do 18 hodin připravena výstava s komentovanými ukázkami uniforem, výstroje a výzbroje vojáků za 2. světové války. „Pozvání do Klobouk přijali naši přátelé z klubu vojenské historie Věrni zůstaneme, kteří tu nejsou poprvé. Věřím, že jejich povídání, ale hlavně autentické ukázky budou pro všechny velmi zajímavé," řekl předseda spolku Miroslav Maňas.

Do organizace celé akce se zapojily město Valašské Klobouky, Kulturní a vzdělávací středisko a spolek Jižní Valašsko (skanzen).

Sandra Novotná Kollerová

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA