Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Klobucký Vincúch znovu navštívil Švédsko

date_range 27.Zář, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Ve dnech 13. 9. až 16. 9. 2012 byl výstavou ve švédském městě Höganäs ukončen desetiletý projekt SETKÁNÍ/UTBYTE 2002 – 2012. Do tohoto výtvarného mezinárodního projektu byla zapojena tři výtvarná sdružení. Z Valašských Klobouk to bylo Sdružení valašskoklobouckých výtvarníků Vincúch, z Děčína STO Z ledu ven a ze Švédska to byl skupina výtvarníků z Höganäs.

V letošním roce se uskutečnili tři výstavy z děl výtvarníků všech tří sdružení. V jarním termínu proběhla výstava ve výstavní síni děčínského muzea při příležitosti městských slavností, v červenci v Městském muzeu Valašské Klobouky v rámci Valašského kumštování. Závěrečná výstava projektu se uskutečnila v městské knihovně města Höganäs. V tomto městě se v sobotu 15. 9. 2012 konaly městské kulturní slavnosti, jejíchž součástí se stala i výstava děl českých a moravských výtvarníků.

Vincúch ve Švédsku   …další fotky

Po dlouhotrvající cestě, čtyřhodinové plavbě trajektem výtvarníci z Česka zdárně dorazili do Švédska. Ve čtvrtek v odpoledních hodinách nainstalovali výstavu ve výstavní síni knihovny. V pátek se uskutečnila slavnostní vernisáž, které se zúčastnili přátelé výtvarníci ze Švédska a několik pozvaných hostů. Po vernisáži, na které zahrál mladý houslista Dan Triska ze Stážnice, se všichni zúčastnili přátelského posezení v ateliéru Christer Svanberga, švédským přátelům byly předány dárky a propagační materiály města Děčín a Valašské Klobouky a Zlínského kraje.

V sobotu dopoledne část českých výtvarníků odjela do Dánska, kde navštívila proslulou galerii moderního umění Louisianu. V sobotu v podvečer byla výstava v městské knihovně otevřena široké veřejnosti. V knihovně, ulicích města a na veřejných pódiích probíhaly různá kulturní vystoupení, hudební produkce, divadla, autorské čtení a výstavy. Výstavu z Čech navštívilo mnoho zájemců o výtvarné umění. Nejvíce nás potěšila mladá žena, která na nás promluvila slovensky. Vysvětlila nám, že je Řekyně, studovala v Bratislavě a provdala se do Švédska. O výstavě se dozvěděla z místního tisku, a tak s radostí přišla nejen za uměním, ale také, aby si mohla po letech znovu vyzkoušet „svou" slovenštinu. Byla skvělá, rozvinul se dlouhotrvající rozhovor.

Výstavu oživil Zdeněk Matyáš, který předváděl návštěvníkům své řezbářské umění. S nutným překladem češtiny do švédštiny a zpět nám pomáhal Klobučan Petr Trávníček, žijící ve švédském městě Viken, který spoluorganizoval celou výstavu a také stál za celým desetiletým projektem.

Výstava byla ukončena v sobotních nočních hodinách. Výstavy se svými díly zúčastnili tito výtvarníci ze sdružení Vincúch: Lojza Baránek, Monika Hořáková, Šárka Klimková, Antonín Šuchma, Kateřina Rašková, Miroslav Zvonek, Zdeněk Zvonek, Zdeněk Matyáš, Josef Jeřábek a Kristýna Fuksová. Touto výstavou byl celý projekt ukončen. Na jarní měsíce roku 2013 plánujeme ještě hodnotící setkání účastníků projektu a výstavu fotografií, která bude dokumentovat celý průběh projektu. Výstavy fotografií se uskuteční v Děčíně, Valašských Kloboukách a poputuje i do Švédska. Celý výstavní projekt vznikl za podpory grantového řízení Spolupráce Města Valašské Klobouky.

Mgr. Jiří Ročák

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA