Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Knihovna v Janové pořádá zajímavé besedy

date_range 29.Dub, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Nová knihovnice Janové Ludmila Filáková s cestovatelem Janem Husákem. Foto: Radomír Dolanský

Na místě knihovnice v Janové po mnoha letech proběhla výměna. Po neuvěřitelných 46 letech ukončila svoji činnost knihovnice Vlasta Valešová. Jen pro představu, její nejmladší čtenáři, které jako knihovnice přivítala v roce 1975, již před několika lety oslavili padesátku.

 

Pozici knihovnice přijala Ludmila Filáková, která nastoupila s vlastními vizemi a představami o knihovně a jejích možnostech prezentace. To je přesně to, co knihovny v celé republice potřebují. Představivost a chuť přicházet s novotami v tak složité době pro knihy jako takové, kdy každý nový čtenář, především dětský čtenář, je opravdu pokladem. Všichni, kdo poslouchají a nikoliv pouze vnímají řeč, musí slyšet, jak hrůzostrašně mluví i někteří vysocí představitelé státu, dokonce i reportéři a redaktoři, hledání slov, pomlky ááá…, hmmm…, ééé…, opakování slova jakoby v každé větě, stále častější neschopnost skloňovat číslovky, třeba tak často znějící příšerný výraz pětseti… To vše je důsledek toho, že na počátku byl nezájem o četbu. Navíc nečtenář nemá fantazii, představivost a co je v dnešní době asi nejdůležitější, ztrácí vlastní názory, protože ani neví, že by mohly existovat.

 

Ale knihovna, to nejsou jen knihy. Osvětou knize blízkou, můžou být i besedy, přednášky. Třeba besedy o cestování. Ty jsou snad všude velmi oblíbené. Ludmila Filáková neváhala a ihned využila skutečnosti, že z valašskomeziříčského rodáka Jana Husáka, učitele a nadšeného cestovatele se stal i se svojí ženou občanem Janové. S manželkou mají společnou i vášeň k cestování, takže je na přednáškách, besedách, můžete často vídat spolu. Na fotografii u tohoto článku jej však můžete vidět právě s knihovnicí Janové Ludmilou Filákovou.

Beseda v knihovně. Foto: Radomír Dolanský

Další výhodou Jana Husáka je jeho koníček – fotografování. Co se však nenaučil, ale darovala mu to příroda, je barva hlasu, která okamžitě zaujme a zvýší pozornost posluchače. K tomu plynulý přednes, s výbornou artikulací, která nepotřebuje ani ve středně velikém sále ozvučovací techniku. Co víc si na poslechové besedě může člověk přát? Je téměř jisté, že pokud by návštěvníci přednášek posílali hlasy na učitele roku, už dávno by jím Jan Husák musel být.

 

V Janové proběhly zatím tři přednášky Skotsko, Španělsko nebo také Valašsko z lufta. Poslední přednáškou v zasedací místnosti obecního úřadu byla návštěva Bulharska. Někdo by mohl říci, co asi tak může být zajímavého na „obyčejném“ Bulharsku kromě černomořských pláží? Ale pro turisty a zvídavé cestovatele jsou výpravy Jana Husáka a jeho manželky a přátel opravdu objevitelské. Proto mívá tento sympatický mladý muž na přednáškách v Janové docela plno, vzhledem k velikosti obce.

 

A plno má i na webových stránkách ursus.cz, kde si třeba i vaši knihovníci nebo knihovnice můžou zajistit vybrané téma z široké nabídky. Spousta témat na přednášky a besedy. Takže pokud někde zahlédnete jméno učitele a cestovatele Jana Husáka, neváhejte podobně, jako řada občanů Janové, a navštivte jeho přednášky.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA