Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Kolem Královce leželo 450 kilo odpadu

date_range 30.Dub, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Ve čtvrtek 29. dubna vyrazilo do terénu okolo Královce nedaleko Valašských Klobouk pět desítek dobrovolníků, jejichž úkolem bylo sesbírat v přírodě odpadky a nepořádek, a to v rámci iniciativy Ukliďme svět. Ve stejné lokalitě, která je oblíbeným výletním místem turistů, se úklid konal už loni a tehdy bylo vysbíráno více než 800 kilo odpadu. Zřejmě i díky tomu bylo nyní odklizeno přibližně o polovinu celkového množství méně, i tak si ale příroda oddechla od 448 kilo odpadu. Akce proběhla za spolupráce ZO ČSOP Kosenka, Města Valašské Klobouky a Základní školy Valašské Klobouky. 
 

Učitel Petr Strbák s žáky při úklidu okolo Královce    více fotek

 
„Neměli bychom zapomínat na péči o přírodu, kterou v našem okolí máme, a proto jsme se letos rozhodli úklidovou akci zopakovat. Uskutečnila se dokonce ve stejných místech a myslím, že měla svůj význam, o čemž svědčí menší množství odpadků, které se letos na trasách našlo. Tři týmy vybavené rukavicemi a desítkami pytlů prošly a uklidily nejen lokalitu v bezprostřední blízkosti rozhledny na Královci, ale také několikakilometrové trasy přes Javorůvky a k „Zavadilům" a dále pak podél naučné stezky, která je přivedla až ke klobouckým rybníkům," vysvětlil k iniciativě místostarosta Ladislav Tarabus. Úklidu se zúčastnili kromě žáků devátých tříd místní základní školy také členové Kosenky a zástupci odboru životního prostředí městského úřadu. „Věřím, že se mládež poučila o tom, jak je odhazování odpadků v přírodě nezodpovědné, a že se tohoto nešvaru sama vyvaruje. Ostatně odhodlání, s jakým se žáci pouštěli do odklízení všeho toho nepořádku, vypovídalo o jejich zájmu pomoct prospěšné věci," doplnil místostarosta.

Při akci se posbíralo 17 kilogramů plastů, 31 kilogramů skla a 200 kilogramů směsného odpadu, který nebylo možné dále roztřídit. Kromě toho byla bělokarpatská příroda osvobozena také od 200 kilogramů železa. Právě obrovské zrezivělé klubko pletiva, kterého se někdo zbavil blízko parkoviště u rekreačního střediska, patřilo k nejkurióznějším nálezům. Dobrovolníci však objevili také sedačku z nákladního auta, odkapávač na nádobí, náhradní díly do aut, několik různých kusů oblečení, a to včetně spodního prádla, a dvě boty – ovšem obě levé.

Čištění přírody v okolí Královce se uskutečnilo jako součást globální iniciativy Clean Up the World. V rámci této mezinárodní kampaně jsou po celém světě pořádány úklidové akce různými organizacemi a dobrovolnickými hnutími. Smyslem je přimět lidi k zájmu o životní prostředí a zaangažovat různé spolky, školy, firmy, státní správu i širokou veřejnost. Lidé by se měli čistotě přírody věnovat nejlépe po celý rok, nejen při zvláštních akcích, aby mohlo být její bohatství zachováno i pro další generace.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA