Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Koňské žíně do malty? Vrcholí oprava Zámečku v Hrádku

date_range 01.Čvn, 2023 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Pracovník stavební firmy přimíchává do malty koňské žíně

Hrádecký zámeček je třetí nejstarší budovu ve Slavičíně, která pochází minimálně z roku 1678. Před dvěma lety se stala majetkem města, které ji postupně zachraňuje. Ze zchátralého souboru budov chce Slavičín vytvořit komunitní centrum pro všechny generace. V současné době vrcholí 1. etapa rekonstrukce, která povede k vytvoření dvou bytů. Jeden z nich se nalézá v podkroví stavby, proto došlo i na výměnu střešní krytiny.

 

Město coby investor se však potýká s nečekanými a mnohdy úsměvnými komplikacemi hlavně kvůli stáří budovy. „Obnovujeme střechu tak, aby odpovídala historickému charakteru stavby – to znamená, že stavební firma pokládá na střechu bobrovku. K tomu používá tradiční technologii fixace hřebenáčů vápnitou maltou, do níž se přimíchávají coby pojivo i nasekané koňské žíně,“ informoval starosta města Tomáš Chmela.

 

Sehnat tak ojedinělou ingredienci musela stavební firma. „Za čtyřicet let své praxe jsem se s podobným požadavkem nesetkal,“ připustil jednatel společnosti AG Staving Drahoslav Štefaník, který se vydal sehnat žíně do koňských chovů v nejbližším okolí města. Naštěstí uspěl a do malty tak může přimíchat jako pojivo nastříhané koňské žíně, aby firma postupovala požadovaným tradičním způsobem.

Hrádecký zámeček je třetí nejstarší budovu ve Slavičíně

 

Město získalo budovu do majetku v roce 2020

 

Město získalo budovu do majetku v roce 2020, kdy byl odprodán celý areál pálenice (bývalého lihovaru) v rámci dědického řízení po úmrtí posledního majitele. Následně byla zpracována studie památkové obnovy celého areálu, které se ujal Ing. arch. Petr Řehořka, čerpal ze svých zkušeností s rekonstrukcemi kulturních památek, ze studia archivních fotografií i z výsledků dalších dílčích průzkumů. Jelikož celkový rozpočet obnovy celého areálu se vyšplhá do desítek milionů korun, přikročilo vedení města k přípravě dílčích dotačních projektů, které povedou k rekonstrukcím jednotlivých etap.

 

První etapa rekonstrukce končí právě v těchto dnech a byla podpořena dotací Ministerstva pro místní rozvoj. Z celkových nákladů přes pět milionů korun dopuje ze státního rozpočtu městu částka necelých dvou milionů.

 

Pohled z okna rekonstruovaného objektu

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA