Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Kostely si prohlédlo přes milion lidí

date_range 27.Lis, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Minimálně jeden milion lidí využil možnosti prohlédnout si interiéry křesťanských kostelů za dobu existence projektu Otevřené brány ve Zlínském kraji, tedy od roku 2009 do současnosti. Informoval o tom radní Zlínského kraje pro kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport při vyhodnocení letošního ročníku Otevřených bran, které se konalo v Salesiánském klubu mládeže ve Zlíně – Jižních Svazích. „Je to jen hrubý odhad, vzhledem k tomu, že první dva ročníky se návštěvnost přesně neevidovala, ve skutečnosti je počet návštěvníků vyšší. Jen za letošní sezónu si kostely s průvodcem a bezplatně prohlédlo 217 213 návštěvníků," konstatoval radní Miroslav Kašný.

Na pravidelné každoroční setkání přijeli duchovní správci a průvodci z 26 farností zapojených do projektu a také zástupci měst a obcí, které se na projektu podílejí. Svůj pozdrav všem přítomným prostřednictvím P. Pavla Macury jakožto zástupce arcibiskupství vzkázal také metropolita moravský a arcibiskup olomoucký Mons. Jan Graubner, který vyjádřil radost, že se díky takovýmto iniciativám stávají otevřené kostely součástí života měst a obcí.

Na vyhodnocení sezóny se osobně dostavil hejtman Jiří Čunek: „Díky utečenecké krizi si lidé začali více uvědomovat, jakou hodnotu představuje křesťanství pro tuto civilizaci. Ale tak to bývá: začneme si vážit toho, co máme, až v okamžiku, kdy jsme ohrožení. Říká se, že jsme pohanská země, ale to není pravda. Jen málo lidí věří, že je po smrti konec. Považuji tento projekt za velmi dobrý, protože otevírá brány kostelů způsobem, jaký je pro lidi přijatelný," řekl Jiří Čunek.

Diskutovalo se věcech organizačních a o novinkách, které se chystají v následujícím desátém ročníku.

Díky Otevřeným branám si prohlédlo kostely ve Zlínském kraji přes milion lidí

Radní Miroslav Kašný ocenil excelentní spolupráci tří složek zapojených do projektu, a to na jedné straně měst a obcí, na druhé straně církví a do třetice pak Zlínského kraje jakožto koordinátora projektu.

„Nás všechny, kdo se na Otevřených branách podílíme, může těšit to, že se stále vyvíjí, že s sebou přináší nové aktivity, a hlavně že lidé, kteří kostely předtím bez povšimnutí míjeli, do nich najednou vstupují a objevují jejich krásu, a také se otevírají možnosti duchovního obohacení," řekl Miroslav Kašný, garant projektu. „Jsme rádi, že stávající nabídka tak, jak je nastavena, je využívána, projekt se osvědčil a inspiruje i jiné kraje – např. kraj Moravskoslezský," uvedl radní Miroslav Kašný.

Letošní návštěvnost je druhá nejvyšší v průběhu let. Vůbec nejvíc lidí do kostelů zavítalo vloni (240 647). Vzrůstající zájem je patrný u baziliky na sv. Hostýně, a dále např. u kostelů v Holešově, v Chropyni, ve Vsetíně, v Zašové, ve Zlíně – a to jak u sv. Filipa a Jakuba, tak v evangelickém kostele.

„Nejde však prioritně o trhání rekordů z hlediska kvantity, jde hlavně o prožitek lidí, kteří do těchto posvátných míst přicházejí," dodal radní Kašný.

Letos na konci dubna Zlínský kraj (tedy před zahájením sezony trvající od května do září) zprovoznil nový web otevrenebrany.cz v responzivním režimu a partneři projektu byli vyškoleni, jak se na aktuálnosti webu aktivně podílet a dávat jeho prostřednictvím tipy na zajímavé akce v městě, obci, ve farnosti či v blízkém okolí.

Zlínský kraj za dobu existence projektu přispěl na jeho na uhrazení mezd pro průvodce a dále na marketing a propagaci částkou v celkové výši 4,3 milionu korun.

-tz- 

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA