Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Kraj chce přilákat zahraniční pracovníky i s rodinami

date_range 11.Čvn, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Hejtmanství připravuje spuštění programu pro integraci zahraničních pracovníků a jejich rodin. Jde o další opatření, kterým chce pomoci firmám a společnostem ve Zlínském kraji v hledání nových zaměstnanců, kteří na trhu práce dlouhodobě chybějí.

 

Až dosud se podpůrné aktivity zaměřovaly především na získání samotných pracovníků. Zájmem Zlínského kraje je nyní soustředit se na celé rodiny. „Pokud přijde například z Ukrajiny zaměstnanec i s rodinou, je velký předpoklad, že zde zůstane na delší dobu. Bude zde mít vytvořené zázemí, bude v kontaktu se svými blízkými. Navíc lze tímto způsobem, za určitých okolností, získat i další kvalitní zaměstnance. Naším úkolem je pomoci jim vytvořit příznivé podmínky pro život. Tedy nejen zajistit práci, ale také třeba místa ve školách pro jejich děti. Budeme podporovat i vznik a fungování firemních školek,“ uvedl náměstek hejtmana Josef Zicha, který nový program prosazuje a do jehož kompetencí patří i strategický rozvoj Zlínského kraje. „Potřebu vzdělávání u dětí pracovníků, kteří k nám přijíždějí ze zahraničí, chápeme. Připravujeme proto řadu opatření, jak jim ji v případě jejich zájmu co nejlépe zpřístupnit,“ doplnil radní Petr Gazdík, jenž má na starosti školství.

 

S pozitivními efekty příchodů celých rodin už jsou v regionu konkrétní zkušenosti. Zaměstnání v regionu například získal kvalifikovaný stavební dělník, jehož manželka, zdravotní sestra, nalezla zaměstnání v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně.

 

Zaměstnavatelé současnou aktivitu kraje vítají. Řada z nich se potýká s citelným nedostatkem pracovníků v konkrétních profesích, který by mohly četnější příchody cizinců zmírnit či zcela vyřešit. Patří mezi ně například významná strojírenská firma Tajmac-ZPS nebo ZPS slévárna. „Získat slévaře je v současné době prakticky nemožné. Na pracovním trhu už nikdo volný není, slévárenství jako obor se nevyučuje, takže z učňovského školství nikoho nového získat nemůžeme. Pokud se díky aktivitě hejtmanství podaří přivést více zahraničních zaměstnanců, rozhodně to uvítáme,“ přiznal Karel Mikulčák, ředitel společnosti ZPS slévárna. „Nedostatek zaměstnanců nás trápí dlouhodobě. Jsme proto Zlínskému kraji za snahu pomoci problém vyřešit vděční a jsme připraveni v této věci aktivně spolupracovat,“ konstatoval Jan Kurinec, finanční ředitel firmy Tajmac-ZPS.

Ilustrační foto

Požadavky na nové pracovníky ze zahraničí zjišťuje hejtmanství přímo v terénu. Jednání se uskutečnilo už i v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, která patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. „Určitě máme zájem. Od projektu si slibujeme, že v krátké době získáme zdravotní sestry nebo třeba sanitáře,“ uvedl Radomír Maráček, předseda představenstva nemocnic Zlínského kraje.

 

Ve snaze přivést do Zlínského kraje zaměstnance ze zahraničí už Zlínský kraj navázal spolupráci s významnou personální agenturou z Ukrajiny. Její představitelé si prohlédli provozy několika firem z regionu, které mají o zaměstnance z této země zájem, a absolvovali první jednání. „Vše je na dobré cestě. Věříme, že jsme získali spolehlivého partnera, který nám pomůže příchody rodin z Ukrajiny zprostředkovat,“ prohlásil Josef Zicha.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi