Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Lačnovjané připravili další ročník akce Valašské túlání

date_range 27.Srp, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Valašské túlání, foto: Michal Šerý

Další ročník oblíbené turistické akce se již blíží a spolek Lačnovjané pro lepší Lačnov si i letos připravil bohatý a zajímavý program pro všechny věkové kategorie. 4. Valašské túlání se uskuteční v sobotu 31. 8. 2019 v Lačnově, v areálu Muzea vypálených usedlostí Vařákovy paseky. Akce se uskuteční za každého počasí.

 

Jako každý rok jsou účastníkům nabídnuty 4 barevně vyznačené turistické trasy s různou náročností i délkou. Všechny vedou krásnou přírodou a nabízí aktivní pohyb na čerstvém vzduchu valašských kopců a strání. Mimo jedné vedou všechny přes Vařákový paseky, některé se z části prolínají s naučnými stezkami. Tyto stezky seznámí účastníky pochodu s historií kraje nebo přírodními a kulturními památkami v okolí. Organizátoři chystají také občerstvení pro účastníky, které bude k dispozici na každé turistické trase.

 

Při plánování tras se myslelo i na rodiny s dětmi či vozíčkáře vzhledem k terénu, proto jedna trasa vede po zpevněné komunikaci a svou délkou patří k nejkratší. Všechny trasy jsou sjízdné také na horském kole. Po absolvování alespoň jedné trasy je vstup do areálu na akci zdarma.

 

Z minulého ročníku, foto: Michal Šerý, fotogalerie ZDE

 

Trasa I. vede z Lidečka od Čertových skal přes Vařákovy paseky, je dlouhá 9,7 km a trvá zhruba 3,5 hodiny.

Trasa II. začíná u památníku Ploština v obci Drnovice, vede přes Vařákovy paseky, je dlouhá 8 km a trvá zhruba 3 hodiny.

Trasa III. začíná i končí v Lačnově v muzeu a vede okolo Trčkových skal a přes Vařákovy paseky. Měří 8,1 km a trvá zhruba 2,5 hodiny.

Trasa IV. vede od Lačnovských rybníků do skanzenu po asfaltové cestě. Trasa je dlouhá 3,5 km a trvá zhruba 1 hodinu.

 

Všechny trasy mají jedno společné, končí v muzeu Vařákových pasek v Lačnově, kde však program jistě nekončí, ba právě naopak.

 

 

Hlavní program Valašského túlání začíná v areálu muzea v 13:00 hodin, na jednotlivé trasy je možné vyrazit už od 9:30 hodin, od kdy budou otevřena registrační místa. Během dne bude zajištěn odvoz na start jednotlivých tras.

 

Sobotní odpoledne zpříjemní a k poslechu i tanci zahraje cimbálová muzika Kaňůr.

 

Děti se mohou těšit na vystoupení DJ Radůze a tety Dáši, kteří se jim budou naplno věnovat a slibují bohatý, veselý a zábavný program plný dětských soutěží, her, pohybu a písniček.

 

Zazpívat i zatančit přijede folklórní soubor Valášek z Horní Lidče.

 

Jako již tradičně nebudou chybět ukázky starých řemesel, návštěvníci uvidí při práci kováře, řezbáře a další.

 

Nedílnou součástí Valašského túlání jsou ukázky způsobu života na Valašsku v dřívějších dobách. Jak se pečovalo o domácí zvířata (ovečky, kačeny, husy, koně), jak se dřív žilo a vařilo – stloukání másla, výroba sýrů, stáčení medu, pečení chleba. Součástí těchto ukázek e samozřejmostí ochutnávka tradičních valašských jídel.

K vidění bude protitankové dělo PAK 40, KDF 82 a další vojenská technika.

Vystoupí také Klub vojenské historie FENIX s ukázkami dobových uniforem, vojenské techniky, života ve vojenském i partyzánském táboru. K vidění bude rekonstrukce událostí z konce II.  sv. války. Návštěvníci budou moct zhlédnout atraktivní ukázky připomínající historické události, ke kterým došlo na Vařákových pasekách na konci 2. světové války.

 

Večerní zábava na závěr dne nesmí chybět, tentokrát od 19:00 se skupinou Tož vitaj!

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA