Lačnovjanky ovládly čtvrté kolo Vsacké ligy

date_range 23.Srp, 2015 featured_play_list Aktuality

Náročnější trať, opět vysoká účast ze všech koutů Moravy i ze Slovenska, vynikající výkony žen i mužů, výborný guláš, výborní pořadatelé a nakonec ještě bigbít – to všechno byl Halenkovský parkur, čtvrté kolo Vsacké ligy TFA 2015.

Sbor dobrovolných hasičů Halenkov jen potvrdil skutečnost předchozích kol, tedy vzrůstající kvalitu a oblibu soutěže a tím pádem úctyhodnou účast. Na Vsackou ligu do Halenkova dorazilo celkem 69 soutěžících, 27 žen a 42 mužů. Počasí bylo asi nejideálnější ze všech proběhnuvších kol, takže nic nebránilo zahájení soutěže.

Hasiče, ženy a muže, přivítal již tradičně starosta obce Jiří Lušovský. Obec Halenkov své dobrovolné hasiče podporuje při řadě akcí. Že se nejedná o formální plnění povinností, dokazuje, mimo jiné, i každoroční účast starosty obce v závěru soutěže při předávání cen. Nejen obce, ale i značná podpora sponzorů dělají ze Vsacké ligy kvalitní soutěž. Za to jim patří velké díky. Na průběh celého dne se můžete podívat v bohaté fotogalerii, jejíž odkaz naleznete pod fotografií v článku.

Lačnovjanky si z Halenkova odvezly dvě medaile               Foto: Radomír Dolanský               Fotogalerie

Po přivítání následovalo seznámení s tratí. Hned za startem lahůdka soutěžících, svislá překážka, v tomto kole různých výšek pro ženy a muže. Za bariérou překlopit tam a zpět pneumatiku. Ženy jednou, muži třikrát. Následuje běh, připojení hadic na mašinu a tažení na vzdálenost cca 50 metrů. Muži dvě hadice, ženy jednu. Pěkná zabíračka. Běh, pak na muže čekalo přistavení žebříku k místu zásahu. Ženy i muži pokračovali výstupem po žebříku asi do výšky 1. patra, kde museli na laně vyzvednout zátěž. A rychle dolů.
Smotání hadice, její uložení do boxu a rychle k hammerboxu. Přesun k další překážce, tunelu, který musí soutěžící překonat s kanystrem v rukou. Běh k závěrečnému, po všech předchozích disciplínách fyzicky velmi náročnému stanovišti, tažení pneumatiky. A vytoužený cíl.

Podstatnou část akce moderoval Petr Janota. Svým perfektním výkonem, proloženým jako vždy řadou humorných průpovídek na adresu soutěžících, osvěžil již tak výbornou náladu zúčastněných borců a borkyň, ale i diváků. Po takové slovní masáži se cítil i hasič, který výjimečně k překonání bariéry použil žebřík, jako hrdina. V podobném stylu moderování pokračoval i Rosťa Zapalač, dvorní fotograf SDH Halenkov, který partu doprovází na všech dílech Vsacké ligy.

Poněvadž do závěru Vsacké ligy TFA zbývají již jen dvě kola, boj o přední umístění nabývá na síle. Perfektní připravenost dobrovolných hasičů na Valašsku dokazuje i to, že adeptů na celkové vítězství v kategorii žen, mužů i družstev je celá řada. A nejen na Valašsku. Vždyť Vsacké ligy se účastní řada hasičů z celé Moravy i ze zahraničí. Tradičně jsou to chlapi ze slovenského Papradna se svým hvězdným Jakubem Galkem. Přijeli i zástupci z Púchova. Ze zemí moravských bojovali o mety nejvyšší hasiči a hasičky například až z Kroměříže, Nětčic, Žlutavy nebo Bohuslavic nad Vláří, Starých Hamrů či Oznice. Vsacká liga prostě válí. Pro všechny účastníky na závěr v Halenkově zapařila místní kapela Zatým dobré. Vsacká liga je opravdu se vzrůstající tendencí lákavým dostaveníčkem pro soutěžící i diváky.

FOTOGALERIE Radomír Dolanský

Nadešel čas oslav hrdinů. Řečeno ve stylu humorného moderování, nastalo velké pusinkování. Ti nejvyšší pusinkovali ty nejlepší. V ženách Halenkovský parkur naprosto s přehledem převálcovaly borkyně z Lačnova. Všechny se umístily v jednotlivkyních v první desítce. První místo vybojovala Lucie Bůbelová SDH Lačnov, která tak připravila o zlato Veroniku Urbanovou SDH Stanovnice, dnes stříbrnou. Bronz získala Kateřina Zubíková SDH Jasenka.

V mužích s přibližně devítivteřinovým náskokem skončil na prvním místě Martin Januš SDH Halenkov. Perličkou u jeho jména je, že ve Vsacké lize závodí i jeho maminka. Stříbro si vybojoval Martin Orság SDH Vsetín – město a bronz v Halenkově získal Petr Šebesta z Oznice.

V družstvech žen zlato získaly hasičky SDH Lačnov, stříbro si z Halenkova odváží SDH Jasenka a bronz vybojovaly ženy SDH Huslenky. V družstvech mužů 1. místo obsadili borci z SDH Oznice, 2. místo SDH Halenkov a 3. místo vybojoval SDH Vsetín-město.

Fanoušci této výborné a kvalitní hasičské soutěže jsou zváni na předposlední kolo Vsacké ligy TFA do Vsetína dne 19. září 2015. Více zde.