Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Letos se férově snídá ve školní zahradě

date_range 12.Kvě, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Férová snídaně ve Valašských Kloboukách. Foto: archiv města Valašské Klobouky

Druhá květnová sobota bude ve Valašských Kloboukách opět ve znamení Férové snídaně. Letos se pořádání ujala Základní škola Valašské Klobouky, která pozve hosty do své nové školní zahrady. Princip snídaňového pikniku je tradiční. Každý přinese k rannímu občerstvení svůj kulinářský příspěvek, který připraví s využitím domácích, lokálních nebo fairtradových surovin. Snídat se začne v 9.30 hodin.

 

„Pozvěte přátele, kolegy z práce, děti, babičky a dědečky nebo kohokoli, s kým byste rádi strávili příjemnou a trochu netradiční květnovou snídani. Posnídejte spolu férově, na podporu místní produkce a spravedlivého obchodu. S sebou vezměte nějakou dobrotu podle svého receptu, který můžete klidně také přibalit. Když se podaří sesbírat dostatek zajímavých nápadů, vznikne z Férové snídaně také Klobucká férová kuchařka,“ pozvala Eva Fialová, koordinátorka Zdravého města.

 

V průběhu piknikového dopoledne bude pro děti připraveno i doprovodné vyžití. „Na sousedním hřišti u základní školy si malí návštěvníci vyzkoušejí netradiční sportovní disciplíny. Dospělí si zatím vychutnají kvalitní kávu, která pochází z fairtradové produkce. Těšíme se, že společně příjemně posnídáme,“ pozvala Michaela Šebáková, která má na starosti projekt Fairtradové školy.

 

V případě nepříznivého počasí se akce uskuteční ve školním klubu. Spolupořadatelem akce je Zdravé město Valašské Klobouky, Valašskokloboucké podnikatelské centrum a Gymnázium Valašské Klobouky.

 

Férově snídat se bude i ve Vsetíně

 

V sobotu 14. května se ve Vsetíně uskuteční již dvanáctý piknik na podporu pěstitelů ve světě – Férová snídaně. Začátek je plánován na desátou hodinu.

 

Vsetín se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných podmínkách. Na to reaguje systém férového obchodu– Fairtrade. Pěstitelé ze zemí globálního Jihu si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojný život. Za své plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.

 

„Vsetín patří mezi vůbec první Fairtradová města v České republice, proto se rádi k této události připojujeme. Piknik startuje 10 hodin na Dolním náměstí před budovou Masarykovy veřejné knihovny. Účastníky čeká také zajímavý doprovodný program,“ informuje místostarosta Tomáš Pifka s tím, že princip snídaně je jednoduchý– účastníci si ke konzumaci přinesou fairtradové a lokální potraviny, například fairtradový čaj, kávu či džus, domácí koláč nebo bábovku upečenou z fairtradového kakaa a cukru. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou pečivo, džem, vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

 

„Těším se na příjemnou atmosféru, kdy společně s přáteli posnídáme venku. Loni jsme kvůli covidovým omezením podnikli místo společné snídaně výlet s piknikem. Ale v roce 2019 se nás sešla více než stovka a já doufám, že na tradici navážeme a toto číslo překonáme. I letos chystáme Férovou kavárnu Lísky a doprovodný program škol a Masarykovy veřejné knihovny  – výprodej knih a aktivity pro děti,“ uvedla organizátorka snídaně Iva Koutná. „Určitě doporučujeme přibalit deku a vlastní hrneček na kávu či čaj!“

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA