Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Lípy u kaple podstoupily ozdravné ořezy

date_range 26.Dub, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Lidé, kteří v těchto dnech projížděli či procházeli okolo Cyrilometodějské kaple na konci Valašských Klobouk směrem na Poteč, si nemohli nevšimnout výrazné změny. Část vzrostlých lip, které kapli lemují, přišla kvůli špatnému zdravotnímu stavu o své rozložité koruny. Odborné zásahy byly ovšem provedeny pouze na polovině dřevin rostoucí na pozemcích města, druhá půlka se totiž nachází na soukromých pozemcích a ke stejnému zásahu bude nutné získat souhlas majitelů.

„Podle odborného posudku došlo k poškození stromů už před několika desítkami let, kdy byly provedeny nevhodné zásahy a lípy přišly o převážné části svých korun. Nyní se ukázalo, že se stromy nedokázaly vyrovnat s velkým počtem řezných ran, vytvářely nestandardně rostoucí koruny a byly infikovány dřevokaznými houbami. Bezpečnostní problém představovalo především riziko pádu některé z větví, jež narostly právě nad místy hniloby. Proto odborníci přistoupili k sesazení korun," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Josef Slánský.

Defekt jednoho ze stromů (foto archiv MěÚ Val. Klobouky)

U jedné lípy bylo poškození tak značné, že bylo doporučeno její pokácení. Strom měl velký počet řezných ran, z nichž největší měřila přes půl metru. Přitom už deseticentimetrová rána může pro strom znamenat výrazné poškození. Lípa byla jednostranně nakloněna nad přilehlou komunikaci, její koruna byla značně přetížena a strom byl v mnoha místech infikován dřevokaznou houbou. Odstranění tedy bylo jediným vhodným řešením stavu.

Také ostatní lípy vyžadují podobné ozdravné zásahy, ale ty budou moci být provedeny až po souhlasu vlastníků pozemků, na nichž rostou. „Bude snahou města i Římskokatolické farnosti Valašské Klobouky, aby byl souhlas získán co nejdříve a aby mohlo být ošetření lip provedeno na podzim nebo na jaře příštího roku. Ořez stromů je součástí oprav, které zahájí farnost už v letošním roce," sdělil vedoucí. Záměrem je opravit kapli do blížících se oslav 1150. výroční příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Moravu.

Lenka Zvonková

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA