Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vsetínská a Zlínská nemocnice: Loni se narodilo více chlapců než dívek

date_range 17.Úno, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Ve Vsetínské nemocnici se loni narodilo během 791 porodů celkem 796 dětí. Více bylo chlapců, na svět jich přišlo 407, zatímco děvčátek se narodilo 389. Rok 2020 byl bohatý na dvojčata, ta ve vsetínské porodnici přivítali hned v pěti případech.

 

Ve srovnání s rokem 2019 bylo porodů méně a to o 73. Důvodem byla probíhající pandemie koronaviru, která neumožnila rodit ve Vsetíně zahraniční klientele. Tři děti přivedly na svět covid pozitivní maminky. „V minulém roce jsme všichni poznali něco nového. Stav i situace se velmi rychle vyvíjely, pokyny se střídaly, bylo to bezesporu náročné období pro pacientky, rodinné příslušníky i sloužící personál. Přesto hodnotím uplynulý rok jako úspěšný. Naučili jsme se nové dovednosti, získali další zkušenosti, museli přijmout nová opatření, dokázali najít další potřebnou míru tolerance. A i když jsme museli čelit různým omezením, narodila se u nás spousta krásných dětí,“ konstatoval Jiří Hlavinka, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice.

 

Loňský rok postavil vsetínské porodníky před nutnost provést celou řadu komplikovaných zákroků. Mezi ně lze zařadit dvě stovky císařských řezů, nebo 27 případů vakuumextrakce, což je metoda sloužící k usnadnění porodu hlavičky dítěte. Naopak takzvaný klešťový porod nebyl nutný ani v jednom případě.

 

Z hlediska volby jmen preferovali rodiče v minulém roce spíše ta tradiční, u chlapců přibylo nejvíce Jakubů, Janů, Jiřích a Ondřejů, u děvčátek vítězily Eliška, Tereza, Adéla nebo Veronika. Ale objevila se i netradiční jména jako Samo, Timon, Nahtaniel, Zara, Lara, Zemrie či Tiyamika.

 

Mezi největší klady roku 2020 řadí porodnice ve Vsetíně množství příznivých ohlasů, které obdržela. „Řada maminek nás hodnotila velmi kladně, což nás opravdu těší. Jsme rádi, že je vsetínská porodnice vyhledávána a doporučována. Víme, že poskytujeme ženám péči v životních obdobích, která jsou pro ně velice důležitá, a budeme se tuto péči snažit poskytovat i nadále co nejlépe,“ ujistila Petra Kašparová, vrchní sestra vsetínského gynekologicko – porodnického oddělení.

 

Ve zlínské porodnici se loni narodilo opět více dětí, tři desítky maminek zápasily s covidem

 

V Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se v loňském roce narodilo celkem 2 212 dětí. Zlínská porodnice je největší v regionu co do počtu narozených dětí. Ve srovnání s rokem 2019 tam počet novorozenců narostl o 88. Desítku z více než dvou tisíc porodů provázela přísná epidemiologická opatření, v těchto případech totiž rodily maminky, které aktuálně procházely onemocněním covid-19.

Do statistik za loňský březen se ve zlínské porodnici zapsala i jedna trojčata. Foto: KNTB

„Z hlediska počtu narozených dětí a také při meziročním srovnání počtu porodů máme za sebou úspěšný rok. Musíme ale také přiznat, že byl velice náročný, a to zejména kvůli pandemii koronaviru a omezením nebo opatřením, která s ní souvisela. Od března do prosince u nás porodilo celkem deset covid pozitivních maminek, za stejnou dobu se pak u dvaadvaceti dalších maminek potvrdila pozitivita během hospitalizace po porodu,“ shrnul Martin Trhlík, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

 

Porodů se ve Zlíně v roce 2020 uskutečnilo dohromady 2 160, přičemž v 599 případech šlo o císařské řezy. „Jako zajímavost můžeme uvést, že 176 porodů jsme odvedli v centru porodní asistence, šlo tedy o porody vedené pouze porodní asistentkou. Mezi maminkami je o tento způsob vedení porodu velký zájem a dá se říci, že stále narůstá,“ upozornila Kateřina Slováčková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení.

 

Mezi narozenými dětmi bylo v loňském roce více chlapců, těch přišlo na svět 1 127, zatímco děvčat 1 085. Pro své ratolesti volili rodiče spíše tradiční česká jména. U chlapců byly nejčastějšími volbami Jakub (63 případů), Matyáš (52) a David (45), mezi dívčími jmény vítězily (Eliška (45), Natálie (34) a Anna (33). Dvojčat se v roce 2020 narodilo ve Zlíně celkem 50, což je o dva případy více než v roce 2019. Do statistik za loňský březen se ve zlínské porodnici zapsala i jedna trojčata.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA