Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Louky rozkvetly stovkami orchidejí

date_range 25.Kvě, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Louky u valašských Velkých Karlovic v těchto dnech návštěvníkům opět nabízejí krásnou pestrobarevnou podívanou. Na řadě míst vykvétají vzácné vstavače a barví horské louky do červené či žluté barvy. V překvapivě velkém počtu se objevily také na louce u hotelu Horal v Resortu Valachy.

V CHKO Beskydy se vyskytuje několik vzácných druhů vstavačovitých orchidejí. U Horalu vykvetl prstnatec májový. „Vyskytuje se u nás každý rok, ale tak bohatě rozkvetlou louku opravdu nepamatuji. Nevíme, proč, ale letos jich vykvetlo mnohem víc než jindy. A protože vykvetly také dřív než obvykle, ještě je nestihla přerůst okolní tráva. Proto jsou teď tak krásně vidět. Je to úchvatná podívaná," popisuje Leo Bača, manažer hotelu Horal a šéf tamního golfového hřiště.

Vstavačovitá rostlina Prstnatec májový               foto Resort Valachy

Prstnatce u Horalu náhle vykvetly v závěru minulého týdne právě na golfovém hřišti na svahu pod hotelem, zejména v takzvané biozóně, kam je v souladu s ochranářskými pravidly přísně zakázán vstup nejen golfistům, ale také všem dalším návštěvníkům Beskyd.

I proto se zde daří udržet příznivé podmínky pro chráněné rostliny i živočichy. Růžovo červené květy orchidejí jsou dobře vidět z blízkého turistického chodníku. „Odhaduji, že budou vidět ještě zhruba sedm až deset dnů, než je překryje rostoucí tráva," dodává Leo Bača.

Louka u hotelu Horal posetá vstavači                   foto Resort Valachy

Vstavačovitá rostlina prstnatec májový je v České republice chráněna jako ohrožený druh. Daří se jí na podmáčených loukách, které dříve byly v krajině běžné, ale v poslední době jich ubývá. Jedním z posledních míst volného výskytu je právě CHKO Beskydy.

-PR- 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA