Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Luhačovice stále pomáhají lidem z Ukrajiny

date_range 15.Bře, 2023 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Charita Luhačovice. Foto: archiv města Luhačovice

Ukrajinští uprchlíci jsou v ČR již přes rok rok. Dne 24. 2. 2022 zaútočilo Rusko na Ukrajinu a kvůli tomuto konfliktu uprchlo z této země několik milionů lidí. Od začátku invaze do 6. 3. 2023 se v Luhačovicích a okolí přihlásilo k pobytu celkem 811 Ukrajinců. Aktuální stav je nyní 379 uprchlíků z Ukrajiny, číslo se však neustále mění.

 

V Základní škole Luhačovice je nyní 44 dětí z této země, celkově se zde vystřídalo cca 80 žáků. V tuto chvíli je počet ustálený. Podle ředitele školy Pavla Kurtina mají děti maximální péči. „Máme dvě ukrajinské asistentky, všechny děti chodí na speciální lekce češtiny, intenzivně se jim v případě potřeby věnuje i speciální pedagog. Učitelé přistupují k jejich vzdělání individuálně, připravují jim speciální materiály apod. Snahou školy je maximální usnadnění adaptace v neznámém prostředí,“ informoval Kurtin. Pomoc nabídlo i Středisko volného času, které v dubnu 2022 otevřelo kurz češtiny. Postupně  pak začlenilo do zájmových kroužků všechny zájemce o volnočasovou aktivitu. Podle ředitelky SVČ Evy Tomalové, podpora pokračuje i v tomto školním roce.

 

Od začátku konfliktu na Ukrajině se intenzivně zapojuje i Charita Luhačovice. Na Luhačovicku reálně pomohla více než 500 občanům Ukrajiny, kteří se na Charitu obrátili s žádostmi o nějaký druh podpory. Jak uvedla ředitelka Charity Luhačovice Lenka Semelová, jedná se zejména o poskytování potravinové, hygienické a materiální pomoci. Nechybí zajištění odvozu sbírek na Ukrajinu do sběrných středisek, poskytování základního sociálního poradenství a zprostředkování odborného sociálního poradenství. V neposlední řadě to jsou multikulturní, integrační a adaptační aktivity a pořádání jazykových kurzů češtiny.

 

Luhačovice patří mezi města, kde je největší poměr válečných uprchlíků na počet obyvatel. Tímto děkuje všem dobrovolníkům a organizacím za jejich pomoc.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA