Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Kapela Žamboši převzala hudební Cenu Anděl 2019

date_range 06.Bře, 2019 featured_play_list Aktuality

Původní duo Jana a Stanislavy Žambochových ze Vsetína rozšířil před lety i bubeník Jiří Nedavaška z Valašských Klobouk. Za názvem Žamboši se dnes ukrývá progresivně znějící folková kapela z Valašska.

 

Na začátku roku 2019 zařadil hudební publicista Milan Tesař album kapely Žamboši s názvem Louvre mezi deset nejlepších českých alb roku 2018. CD vyhrálo anketu Album roku 2018 Radia Proglas a před pár dny proměnilo v ocenění také nominaci na Cenu Anděl 2019 v kategorii Folk. „Kapela s nejdivnějším názvem na světě má třetího Anděla, ve folku šlo vždy trochu o texty, v ostatních žánrech prý o ně nejde, texty nikdo neposlouchá. Tak děkuju, že posloucháte,” vzkázala kapela Žamboši.

 

Textově jsou všechny písně z pera Jana Žambocha. Způsob jeho psaní se proměňuje, píše více ve volném verši. Ve srovnání s rýmovanými hříčkami z první desky jde spíše o vyprávění příběhů. Hudbu s přesahy do bigbeatu a alternativy složil Jan Žamboch, autorkou songu Verdun je Stanislava Žambochová. Bubeník Jiří Nedavaška nahrál na albu jen xylofon a o svém působení říká: „Bubnování ve studiu je pro mne stejně neosobní, jako sledovat porno. Pro CD jsem se pokusil nastínit bubenické linky, které udatně energický Marcel Gabriel okořenil. Ne vždy jsme se shodli, ale nakonec došli společně k cíli. Potřebuji k hraní „lidi” a proto si nechávám bubnování na koncerty.“   

Kapela Žamboši si převzala cenu Anděl v kategorii Folk, foto: repro ČT

Záznam z předávání cen si můžete pustit ZDE (Žamboši v čase 28:35)

 

Zvuk alba je pevný a hutný, nahrávalo se ve Zlínském studiu „V“. Základy nahráli s Janem Žambochem na baskytaru Petr Vavřík (Buty) a na bicí Marcel Gabriel (Mňága a Žďorp). Kromě podepisující Janovy kytary a výrazného akordeonu Stanislavy Žambochové je důležitým prvkem alba elektrická kytara Petra Uviry (Ladě) a dále pak dozdobili a podepřeli Louvre hosté Milan Nytra na klávesy, Jan Divoký na trombon, Saša Kunert na tubu, Norbi Kovács na kytaru a David Konvičný na cimbál.

 

Novou desku pokřtí vsetínští Žamboši, čerství trojnásobní držitelé Ceny Anděl, ve středu 20. března od 19.00 hodin v malém sále Domu kultury Vsetín se svými hudebními i nehudebními hosty. Hosty večera budou: Jitka Malczyk & Vojtěch Jindra.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA