Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Město chce úspornější veřejné osvětlení

date_range 26.Led, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
VSETÍN – Vsetínská radnice zaplatí v letošním roce více za veřejné osvětlení. Důvodem je další výrazný nárůst cen energií. Nový dodatek ke smlouvě s Technickými službami Vsetín o zajišťování provozu městského osvětlení schválili na svém včerejším zasedání vsetínští radní. Ti zároveň požadují realizaci úsporných opatření.

Vsetínská radnice platila v uplynulých letech Technickým službám Vsetín za provoz a údržbu veřejného osvětlení 6,75 milionů korun ročně. Za posledních sedm let se přitom tato částka nijak nenavyšovala, a to i přesto, že s postupným budováním nového osvětlení přibýval počet odběrných míst. „Během uplynulých tří let ale došlo k nárůstu ceny elektrické energie v případě veřejného osvětlení o zhruba čtyřicet procent, úprava částky je proto nutná," upozornil ředitel vsetínských technických služeb Jan Horsák. Současná úhrada tak podle něj pokryje pouze náklady na elektrickou energii a běžnou údržbu osvětlení, na realizaci celkových rekonstrukcí spojených s rozsáhlejšími úspornými opatřeními však podle jeho slov tyto prostředky už nestačí.

 
Představitelé města tedy schválili navýšení ceny za veřejné osvětlení na maximální částku 8,5 milionu korun, z čehož čtyři miliony jsou určeny na údržbu a 4,5 milionu na úhradu nákladů na elektrickou energii. Radní ale zároveň uložili řediteli technických služeb realizovat rychleji obnovu osvětlení a úsporná opatření vedoucí ke snížení spotřeby elektrické energie. „Navíc požadujeme čtvrtletní vyhodnocení nákladů na spotřebu elektrické energie tak, abychom měli přehled, jak se ceny elektrické energie vyvíjí a mohli tak reagovat na případné výraznější změny," upozornila vsetínská starostka Květoslava Othová. Podle nového dodatku ke smlouvě o zajišťování provozu městského osvětlení může totiž město v případě snížení cen energií o více než pět procent jednostranně upravit i cenu nákladů na tuto službu.

V ulicích města se nachází 2760 světel, jen náklady na elektrickou energii se vloni vyšplhaly na téměř čtyři miliony korun, běžná údržba pak každoročně stojí více než 2,5 milionu. Kompletní obnova jedné ulice s deseti světly se však pohybuje kolem půl milionu korun.

Letos by se tak podle ředitele technických služeb měly za navýšené prostředky uskutečnit obnovy osvětlení v dolní části Semetína, na Horní Jasence, na části ulice Jasenické v Luhu a na ulici Zahradní a v jejím okolí.

 

Eva Stejskalová

 
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA