Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Migrující žáby ochrání dřevěné přechody

date_range 24.Bře, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Jarní probouzení přírody bude mít v lokalitě u valašskoklobouckých rybníků opět podobu migrace žab. Ropuchy obecné se tímto časem rok co rok uchylují z volného terénu do vodního prostředí, aby zde přivedly na svět svá potomstva. V cestě jim ovšem stojí nebezpečná překážka – frekventovaná hospodářská komunikace, kterou letos budou moci překonat díky instalaci provizorních přechodů.

„K ochraně migrujících žab se v minulých letech používaly například zábrany z fólií a sběrné nádoby, z nichž dobrovolníci zachycené jedince přenášeli na druhou stranu. Letos se přikročilo k jinému opatření, které ovšem vyžaduje i pochopení řidičů projíždějících vozidel. Na nezbytně nutnou dobu bude na komunikaci položeno několik dřevěných tunelů, které žáby bezpečně dovedou skrz lesní cestu do rybníků," pověděl vedoucí odboru životního prostředí Josef Slánský a požádal občany o shovívavost s dočasným omezením.

Valašskokloboucké rybníky    foto MěÚ Valašské Klobouky

Tah žab za rozmnožováním začíná, jakmile noční teploty přesáhnou hranici pěti stupňů nad nulou. Migrace trvá přibližně měsíc a noví jedinci se z rybníků navracejí do volné přírody spontánně různými směry. V minulých letech se podařilo zachránit tisícovky žab, což je pro jejich populaci v místní přírodě nesmírně významný přínos.

Lenka Zvonková

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA