Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Mikulášský jarmek nabídne i stará řemesla

date_range 27.Lis, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
Již osmnáctý ročník Valašského mikulášského jarmeku, jehož hlavní program spojený s řemeslným trhem ožije ve Valašských Kloboukách v sobotu 5. prosince, s sebou přivede téměř tři stovky řemeslníků a prodejců lidových produktů. Návštěvníci se mohou těšit na předvádění starodávných zvyků spojených s časem adventu i na ukázky tradičních řemesel. Kromě hrnčířů, kovářů, tkalců nebo řezbářů bude k vidění i zručná práce pekařek, perníkářek, krajkářek nebo papučářů. Řemeslné dění na jarmeku zaplní celé Masarykovo náměstí i přilehlé budovy.

„Největší skupinou folkloristů, která přijede předvést ukázky vánočních tradic a starých řemesel, bude Valašský soubor Závršan. Mezi jeho pětadvaceti členy jsou zastoupeny všechny generace. Strýcové ze Závrší budou před Starou radnicí strouhat světidla a zazpívají i zahrají na housle. Tetičky budou v radnici zpracovávat len, česat vlnu a přást na kolovrátku, a to za pomoci šikovných děvčat," prozradila o části programu členka pořadatelského týmu Diana Tkadlecová.

 

foto MěÚ Val.Klobouky

 
Na jarmek letos zavítá 277 prodejců a řemeslníků a 33 z nich se bude věnovat jen předvádění své řemeslné zručnosti. Řemeslo však budou ukazovat i někteří z prodejců na trhu. „Letos jsme zaznamenali enormní zájem o účast na jarmekovém trhu, museli jsme rozeslat asi stovku odmítavých dopisů, protože by se k nám všichni prodejci ani nevešli. Velký zájem měli hlavně keramici a perníkáři. Při výběru vhodných řemeslníků a prodejců byla dána přednost regionálním uchazečům, čímž jsme naplnili jeden z cílů jarmeku, který usiluje o podporu regionu," poznamenala Diana Tkadlecová. Zajímavé je také číslo valašskoklobouckých účastníků, kterých se letos na jarmeku představí 46.

Kromě tradičního trhu v horní části Masarykova náměstí už prodejci zaplní i jeho dolní část, stánky se však rozrůstají i směrem ke gymnáziu a k Pivečkově dřevěnici. „U Pivečků bude pracovat řezbář a připraveny budou i ukázky tkaní na stavu, šití panenek z modrotisku, pletení slaměných ošatek a výroby papučí z ovčích kůží. Před dřevěnicí Kosenky bude košíkářství a kolemjdoucí jistě zaujme i ukázka práce s ovčáckými psy a hospodářskými zvířaty," pozvala k návštěvě rozrůstajícího se programu Diana Tkadlecová.

V sále Besedy se budou zdobit perníky i skleněné vánoční baňky, podívaná však jistě bude i na drátkované dekorace nebo voňavé směsi bylinářek. Kulturní dům bude hostit řezbáře, perníkáře, tvůrce slaměných ozdob i malíře na hedvábí. Lákadlem bude také práce na dřevěném soustruhu. Na gymnáziu se usídlí řemeslné a výtvarné dílny, které budou děti učit malovat, drátkovat, paličkovat či vyšívat a své publikum si určitě najde i tvorba ze včelího vosku.

 
Program 18. ročníku Valašského mikulášského jarmeku ke stažení zde
 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA