Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Miroslav Zvonek se stal docentem umění

date_range 04.Kvě, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
Valašskokloboucký rodák Miroslav Zvonek, designér, sochař a pedagog, pokročil ve své akademické kariéře a vzdělávání na další vysoký stupeň. Po pětiletém studiu úspěšně habilitoval na Fakultě architektury Slovenské technické univerzity a byl jmenován docentem umění. Stal se tak prvním docentem designu, který kdy ve Valašských Kloboukách žil a působil. Miroslav Zvonek učí průmyslový design na Vysokém učení technickém v Brně, vyučuje na valašskokloboucké Základní umělecké škole výtvarnou výchovu a pracuje na vlastní designérské tvorbě, zejména v oblasti průmyslového a grafického designu.

„Během habilitace jsem dostal nabídky učit v Brně na plný úvazek a vést také Ústav designu nábytku a bydlení na Mendlově lesnické a zemědělské univerzitě v Brně. Návrhy to byly velmi lákavé, ale znamenaly by opustit rodinu, zázemí, místní uměleckou školu a Valašské Klobouky. Nechci, aby to znělo jako klišé, ale Klobouky mě dobíjejí energií, cítím k nim patriotický vztah. Nerad bych se od nich takto odtrhl," prozradil Miroslav Zvonek, kloboucký rodák.

 

Foto

Miroslav Zvonek (zcela vpravo) s kolegou Křenkem a profesorem Petránskym

foto archiv umělce

 
Volbu své životní dráhy učinil designér obrazně už v momentě, kdy nastoupil do tehdejší Lidové školy umění k zakladateli výtvarného oboru Lojzovi Baránkovi. To jistě ještě netušil, že bude výtvarnou prací ovlivněn na celý život. Později však pokračoval ve studiu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a jako akademický sochař diplomoval na Katedře tvarování strojů a nástrojů zlínské pobočky Vysoké školy uměleckoprůmyslové Praha. Doktorem umění se stal na Fakultě architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě a na stejné alma mater získal nyní pedagogicko vědecký titul docent.

Na Základní umělecké škole ve Valašských Kloboukách Miroslav Zvonek se svým kolegou Františkem Ptáčkem rozšířil výtvarné disciplíny o výuku designu, a to jako na jedné z prvních uměleckých škol u nás. Pro Valašské Klobouky také rekonstruoval památník Československé vzájemnosti na Masarykově náměstí a nedávno dokončil pamětní desku plukovníka Josefa Balejky, klobouckého rodáka, který za války bojoval v české letce RAF.

Dílo Miroslava Zvonka bylo několikrát ohodnoceno významnými oceněními, mezi nimi například cenou Dobrý design, která byla výtvarníkovi udělena hned v několika letech za design přístrojů, vitrínu Aura light a drtič odpadů, Cena za ekologický design nebo Cena ADM ČR. Díky své tvůrčí aktivitě je designér autorem také dvou desítek průmyslových vzorů a ochranných známek.

„Nezapomínám na svou vlastní volnou tvorbu, ve které se nejčastěji věnuji barevné výtvarné fotografii a sochařskému tvoření v kovu," přibližuje umělecké aktivity sám autor, který svá díla vystavoval na více než šedesáti výstavách v Česku, Slovensku, ale i Francii a Švédsku. „V profesionální oblasti designu jsem zaměřen na strojírenskou produkci a oblast zemědělské techniky," dodává. Jeho design už nesla řada výrobků, zejména automatické linky, zemědělské stroje, pracovní stoly, drtiče, řídící pulty, venkovní dveřní kliky a další.

Při tak činorodém vytížení ještě umělec stíhá být členem několika profesních s odborných sdružení, například Asociace designérů Moravy při Unii výtvarných umělců ČR, odborné hodnotící komise Design centra ČR či Komise pro školství, kulturu a tělovýchovu Města Valašské Klobouky. Je spoluzakladatelem volného sdružení výtvarníků AURA a Sdružení výtvarníků Valašskokloboucka Vincúch.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi