Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Mládež už nebude kouřit a rušit noční klid

date_range 30.Čvn, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Avízované vyhlášky o zákazu kouření na veřejně přístupných dětských hřištích a sportovištích a o stanovení a ochraně nočního klidu vydali na svém dnešním zasedání vsetínští zastupitelé. Obě prošly v navrženém znění.

Vydáním vyhlášky o zákazu kouření zastupitelé využili novely tabákového zákona, která začne platit počátkem července letošního roku a umožňuje obcím upravit zákaz kouření na dětských hřištích a sportovištích samostatnou vyhláškou. „Vydáním této vyhlášky chceme vytěsnit z prostor, které užívají nejmenší děti, kouřící mládež. Ta je na těchto hřištích původcem největších problémů," obrátila se směrem k zastupitelům vsetínská starostka Květoslava Othová.

Kouřící mládež totiž nejen, že ohrožuje zdraví těch, kteří si na těchto plochách hrají, ale také odrazuje děti od jejich užívání poškozováním vybavení areálů, které byly v uplynulých letech za desítky milionů korun vybudovány či rekonstruovány. Strážníci městské policie však v současné době nemají žádnou zákonnou oporu pro to, aby mohli tuto problematickou mládež z dětských hřišť a sportovišť vykázat případně ji pokutovat. „Ačkoliv provozní řády sportovišť kouření v jejich areálu zakazují, toto omezení je bez existence vyhlášky de facto nevymahatelné," vysvětlil ředitel městské policie Nikolaj Martinák s tím, že teď již bude aplikace provozních řádů dětských hřišť a sportovišť na strážnících.

Podle nové vyhlášky nebude kouření zakázáno jen na dětských hřištích a sportovištích, ale také ve vnitřních prostorách budov určených pro pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí, anebo na sportovních, kulturních a společenských akcích, pokud jsou tato místa nebo akce určeny nebo vyhrazeny osobám mladším osmnácti let. „v žádném případě nám nejde o šikanování návštěvníků zábav a nejrůznějších akcí. Zákaz je zaměřen, podobně jako v případě vyhlášky o zákazu požívání alkoholu na veřejném prostranství, na problémové skupiny osob," zdůraznil Martinák.

 
V případě druhé vyhlášky zastupitelé reagovali na nález Ústavního soudu, který doporučil obcím, s cílem zvýšit právní jistotu občanů, aby přesně definovaly pojem noční klid. „Tento pojem totiž není v žádném právním předpise vymezen," vysvětlil Martinák.

Schválená vyhláška se tak drží obecně zažitého pravidla, že nočním klidem se rozumí doba od 22 do 6 hodin a je v ní myšleno i na výjimky, které může udělovat rada v souvislosti s konáním významných kulturních, společenských a sportovních akcí jako je například Vsetínský krpec či Valašské záření. Přesně specifikovanou výjimkou je také oslava Silvestra, tedy noc z 31.12. na 1.1., kdy je noční klid stanoven na dobu od 3 do 6 hodin.

Obě vyhlášky vejdou v platnost v červenci.

Eva Stejskalová

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA