Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na Hovězí žehnali nové hasičské cisterně

date_range 24.Říj, 2016 featured_play_list Aktuality

 

Hasiči obce Hovězí snad poprvé v novodobé historii sboru získali díky dotačním titulům a podpoře obce zcela novou hasičskou cisternu.

Tak, jako řada ostatních dobrovolných sborů i hověžští hasiči dříve dostávali napůl vysloužilé vybavení od profesionálních hasičů nebo z armády. Po mnoha desetiletích, dokonce po nesvéprávných návrzích některých vládních politiků eliminovat řady dobrovolných sborů, přichází konečně podpora státu a krajů. Přichází k těm, které bereme mnohdy jako samozřejmost. K těm, o nichž se nemluví v titulcích na první straně. K těm, kteří zachraňují ZDARMA majetky i životy a brzy ráno vstanou a spěchají pracovat do továrny či úřadu. K dobrovolným hasičům. Záběry ze slavnostního odpoledne si můžete prohlédnout ve fotogalerii, jejíž odkaz naleznete pod fotografií v článku.

Nový hasičský vůz SDH Hovězí                  Foto: Radomír Dolanský                    fotogalerie     

S gratulacemi se dostavili kolegové z dobrovolných sborů regionu. Přijeli hasiči z Jasenné, Jasenky, Nového Hrozenkova, Halenkova… Požehnání nové cisterny se zúčastnili taktéž vzácní hosté družebního Dobrovolného hasičského zboru Brvnište ze slovenského okresu Povážská Bystrica. Přítomen byl rovněž jednatel firmy Wiss Czech, s.r.o. Luděk Štěpaník, která pro hovězské hasiče vyrobila hasičskou cisternu CAS 20 na podvozku Scania.

Velmi originálním způsobem slavnostní den okořenil občan Hovězí výstavkou historických vozů vesměs české provenience. Lidé si mohli prohlédnout třeba Tatru 603, kterou se svého času vozili komunističtí papaláši. Ti dnešní přesedlali na zahraniční luxus. Nebo Tatru 12, která se vyráběla v letech 1926 – 34. Mnohý pamětník smutně zavzdychal nad naleštěnou Škodou 110R, po které coby mladíci toužilo tolik dnešních dědečků. Mnohým se tajil dech u legendárního vozu Rolls Royce řady Silver Cloud nebo naopak u historických hasičských stříkaček. Spolu s novou cisternou tyto vozy lákaly všechny generace mužů i žen a skvěle umocňovaly slavnostní chvíli.

Slavnostní den okořenila výstava historických vozů         Foto: Radomír Dolanský         fotogalerie 

Slavnost požehnání zahájil nástup místního sboru. S prapory nastupovala početná jednotka mužů, žen, hasičské přípravky a mladých hasičů. Chvíle, kdy byl mnohý z občanů tiše hrdý na své kamarády v modrých uniformách, ale i na malé caparty a dorost, kteří možná jednou budou chránit jejich bezpečí.

Hojnou účast nemohl na Hovězí vítat nikdo jiný než kapela Hověžanka. Oficiálního přivítání slovem se však ujala, a celé slavnostní odpoledne profesionálně moderovala, členka SDH Hovězí Kateřina Filová. Krátkým proslovem a gratulacemi všechny přítomné oslovil starosta Okresního sdružení hasičů Vsetín Jaromír Polanský. Velkou radost ze získání cisterny neskrýval starosta obce Antonín Koňařík stejně jako katolický farář hovězské farnosti Vlastimil Vaněk. Oba nezapomněli na poděkování všem generacím dobrovolných hasičů na Hovězí.

Po proslovech nastala chvíle nejočekávanější – požehnání nové cisterně. Modlitby, k nimž se připojila řada přítomných, zazněly návsí. Nato farář Vaněk požehnal cisternovému vozu a aspergilem jej ze všech stran pokropil svěcenou vodou.

Po slavnostním požehnání se u nové cisterny ujal slova velitel sboru Evžen Táborský, který odpovídal na řadu dotazů a vysvětloval, co všechno tento nový vůz dovede. Ovšem největší slávu si vychutnávaly děti, které obsadily místa za volanty hasičských vozů, u vodního děla a v mžiku se staly hrdinnými zachránci. Nikoliv Superman, Spiderman nebo Catwoman, na hovězské návsi byli pro děti největšími hrdiny hasiči. A ti jejich, dobrovolní, zvláště! Dospělí zamířili do hasičské zbrojnice, kde při výborném guláši nebo uzených klobásách a nějaké té trnkové štamprlce mohli náležitě prodebatovat hasičskou slávu SDH Hovězí.

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA