Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na hrůzy komunismu se nesmí zapomenout

date_range 28.Čvn, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Mladá generace rozhodně nesmí zapomenout na vykonstruované procesy, mučení, týrání a popravy, které se v letech 1948 až 1989 odehrávaly v komunistických lágrech. Především tato myšlenka protkla setkání bývalých politických vězňů, kteří se v pátek 25. června sjeli do Valašských Klobouk uctít památku obětí komunistické zlovůle. I přes neúprosně přibývající věk v sobě tito lidé nacházejí stále hodně sil, aby dokázali předávat svá osobní svědectví o postupech, jenž se komunisté nezdráhali vůči neprávem vězněným použít.

„Z více než dvou set tisíc politických vězňů už nás dnes žijí jen necelé dva tisíce. I přesto ale nesmíme nechat upadnout v zapomnění, co za hrůzy páchal komunistický režim a co si každý z vězňů musel projít. Napomáhá tomu i setkání, jako je to dnešní. Věřím, že mladí lidé, kteří se nám zde postarali o kulturní program, se alespoň trochu zajímají o to, proč se toto shromáždění koná a co připomíná," apeloval na předávání vzpomínek pamětníků místopředseda Konfederace politických vězňů České republiky Leo Žídek.

 

Průvod k památníku Obětem násilí let 1948 – 1989     více fotek

 
„Současná generace si musí uvědomovat, co v komunismu političtí vězni podstupovali za obrovská příkoří, bolest, mučení a utrpení, aby ona mohla dnes žít ve svobodě a demokracii. Boj za tyto hodnoty, spolu s vlastenectvím a srdečným odhodláním vytrvat, byl pro mučené tou hlavní silou, která je v těžkých chvílích držela při životě. Úctu si zaslouží také ti, kteří ve věznicích položili své životy," vyslovil uznání starosta města Valašské Klobouky Dalibor Maniš. Přítomní pak vzpomenuli minutou ticha na popravené a umučené vězně, kteří prošli hrůznými monstprocesy a týráním ve Zlíně, Vsetíně, Uherském Hradišti či jinde v republice.

Během kulturního programu pro hosty zazněly písničky v podání mladé dechové hudby, sólo pro violoncello či skladby klarinetového kvarteta ze ZUŠ Valašské Klobouky. Vystoupily také malé mažoretky a s národopisným pásmem se představily děti z Klobučánku. Poté shromáždění přešlo průvodem k památníku Obětem násilí let 1948 – 1989. Představitelé Města Valašské Klobouky, zástupci Zlínského kraje, členové valašskokloboucké i ostatních poboček Konfederace politických vězňů, starostové okolních obcí a další hosté zde položili věnce a kytice. Následně krátkou vzpomínkou uctili památku obětí komunismu.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi