Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na jarmek se chystají tři stovky řemeslníků

date_range 29.Lis, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Valašskému mikulášskému jarmeku ve Valašských Kloboukách nemohou ani v letošním roce chybět ukázky starých řemesel či prezentace rukodělných produktů, které pocházejí z dílen zručných řezbářů, dráteníků, krajkářek, hrnčířů a dalších lidových výrobců. Na oblíbený řemeslný trh, který ozdobí jarmek v sobotu 4. prosince, se jich sjede bezmála tři sta. Návštěvníci se budou moci podívat, jak se dříve spřádal len a tkalo plátno, mlela mouka, šily papuče nebo pekly vánoční oplatky. Některé dovednosti si přitom budou moci v řemeslných a výtvarných dílničkách vyzkoušet i na vlastní kůži.

„Řemesla k jarmeku neodmyslitelně patří a dotvářejí jeho lidovou předvánoční atmosféru. Na tradičním trhu lidových a rukodělných produktů se návštěvníkům představují místní i přespolní řemeslníci a výrobci, kteří reprezentují regionální tradice zpracování přírodních materiálů a surovin. Letošní jarmek jich přivítá téměř tři sta, přičemž jednatřicet z nich se bude věnovat jen předvádění svého řemesla. Půjde hlavně o kováře, dráteníky, tkalce, pekaře, řezbáře, koláře, ševce, hrnčíře a další," uvedla k jedné z největších částí jarmekového dění členka organizačního výboru Diana Tkadlecová.

 

Na jarmeku budou k vidění ukázky lidových řemesel

 
Tradičně nejrozsáhlejší je jarmekový trh na valašskoklobouckém Masarykově náměstí a přilehlých prostranstvích. K vidění zde bude práce kováře, který přímo před zraky diváků okuje koně, ale také šikovnost mistrů bednářů, kolářů, košíkářů nebo řezbářů. Chybět nebude ani domácí zabijačka, strouhání světidel nebo kovářská zručnost u rozpálené výhně. Rozrůstající se jarmekový program zavede návštěvníky také do sídla gymnázia, kde bude v řemeslné dílně možnost vyzkoušet si drátkování, paličkování i vyšívání.

„Za návštěvu bude jistě stát muzeum, kde budou tetičky ze Závrší předvádět lámání lnu a spřádání vlny na kolovrátku. Návštěvníci ale mohou v práci zastihnout také ševce, dráteníky nebo krajkáře. V Červeném domě se pak mohou podívat na ukázky tkaní na tkalcovském stavu nebo točení na hrnčířském kruhu," pozvala za pořadatele Radka Brtišová. Nedaleká dřevěnice Kosenky přiláká návštěvníky vůní nad ohněm pečených vánočních oplatků a pánů a paniček právě vytažených z pravé pece. Venku bude probíhat ukázka výcviku ovčáckých psů a práce s hospodářskými zvířaty. V Pivečkově dřevěnici bude stát za zhlédnutí ukázka šití papučí a krpců, pletení ošatek ze slámy i šití panenek z modrotisku.

V sále TJ Sokol bude na návštěvníky čekat pečení štědrovečerních oplatků, výroba vánočních ozdob, dekorování skleněných baněk nebo malování perníčků. Z řemesel bude zastoupeno brašnářství nebo drátkování. „Také sál kulturního domu bude plný zajímavých ukázek. Hostit bude například malíře na hedvábí, řezbáře, tvůrce slaměných vánočních ozdob a štípaných holubiček, krajkáře či včelaře," upozornila Radka Brtišová. Trh samozřejmě doplní také možnost zakoupit si nejrůznější lidové produkty s předvánoční tématikou a výrobky pro radost.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA