Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na Kohútce otevřeli zcela nové infocentrum

date_range 28.Říj, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Ve čtvrtek 28. října 2010 byla slavnostně zahájena činnost I. Slovensko-českého infocentra Kohútka na státní hranici v Novém Hrozenkově (Lazech pod Makytou) – areál Kohútka. IC vybudovalo slovenské občanské sdružení JAVORNÍKY z Lazů pod Makytou a hlavním přeshraničním partnerem na české straně je Severomoravské regionální sdružení Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí. Dalším partnerem je občanské sdružení Sport Centrum Kohútka.

Vybudování nového IC umožnila dotace z Evropského fondu regionálního rozvoje -Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007-2013. Celkové uznatelné náklady na stavbu a projekt činily 878 617 EUR, z toho přes 90 procent bylo hrazeno z programu EU a státních rozpočtů příslušných ministerstev SR a ČR.

Autorem stavebního projektu je Ing. arch. Antonín Závada. Stavba byla realizována v průběhu let 2009-2010.

 

foto IC Kohútka

 
Hlavním cílem realizovaného projektu je vybudování a následný provoz turistického informačního centra, které bude současně plnit vzdělávací a osvětové funkce v environmentální oblasti. Součástí vybavení centra bude i materiálně-technické zajištění pro zimní údržbu turistických běžeckých tras a letní údržbu okolních horských luk v souladu se specifickými požadavky ochrany přírody a krajiny. Infocentrum také poskytne zázemí pro výkon správy obou chráněných krajinných oblastí a prostory pro stráž ochrany přírody obou republik. V rámci projektu byla vydána publikace Javorníky a 4 informační skládačky o Kohútce i přírodě v jejím okolí.

Otevření IC Kohútka bylo spojeno s vernisáží výstavy fotografů z obou partnerských zemí – Zdeňka Hartingera (Vsetín) a Jaroslava Veličky (Čadca). Návštěvníci mohli zhlédnout ukázky tradičních lidových zvyků a řemesel a některá si i vyzkoušet. Na závěr čestní hosté se zástupci státní správy a samospráv položí věnce k hrobu rotného Andreje Lucíka, příslušníka 3. čs. samostatné brigády, který padl 4. 5. 1945 a je pochován nedaleko Kohútky na kótě 870. Jeho památku uctila také čestná stráž armád obou zemí a čestná salva členů sboru valašských Portášů.

 
tz-
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA